Призупинення дії трудового договору – це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором у зв’язку із збройною агресією проти України, що виключає можливість обох сторін трудових відносин виконувати обов’язки, передбачені трудовим договором. (стаття 13 Закону України від 15.03.2022 №2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».
Відшкодування заробітної плати, гарантійних та компенсаційних виплат працівникам за час призупинення дії трудового договору у повному обсязі покладається на державу, що здійснює збройну агресію проти України.
Для того аби призупинити дію трудового договору має бути наявність двох умов:
- у роботодавця не має можливості забезпечити працівника роботою;
- працівник не може її виконувати.
Призупинення дії трудового договору може здійснюватися за ініціативи однієї із сторін на строк не більше ніж період дії воєнного стану. У разі прийняття рішення про скасування призупинення дії трудового договору до припинення або скасування воєнного стану роботодавець повинен за 10 календарних днів до відновлення дії трудового договору повідомити працівника про необхідність стати до роботи.
Слід пам’ятати, що призупинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин, також такі дії не можуть бути прихованим покаранням і не застосовується до керівників та заступників керівників державних органів, а також посадових осіб місцевого самоврядування, які обіймають виборні посади.
Призупинення дії трудового договору оформлюється наказом (розпорядженням) роботодавця, в якому, зокрема, зазначається:
- інформація про причини призупинення, у тому числі про неможливість обох сторін виконувати свої обов’язки
- спосіб обміну інформацією
- строк призупинення дії трудового договору
- кількість, категорії і прізвища, ім’я, по батькові (за наявності)
- реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті) відповідних працівників
- умови відновлення дії трудового договору.
Якщо працівник не згідний із таким наказом (розпорядженням) роботодавця він може бути оскаржений до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, або його територіального органу, який, вивчивши зміст наказу (розпорядження) та підстави для його видання, за погодженням з військовою адміністрацією може внести роботодавцеві припис про скасування відповідного наказу (розпорядження) або про усунення порушення законодавства про працю іншим шляхом, що є обов'язковим до виконання роботодавцем протягом 14 календарних днів з дня його отримання.
Консультація поширена працівником сектору «Новоушицьке бюро правової допомоги».
Нагадуємо, що сектор «Новоушицьке бюро правової допомоги» Кам’янець-Подільського місцевого центру з надання БВПД продовжує свою роботу у звичайному режимі. Ви можете отримати правову консультацію зателефонувавши:
- зі стаціонарного: (03847) 2-22-75, 2-19-73
Або ж написати нам на електронну адресу: novoushytske@legalaid.km.ua
Єдиний контакт-центр: 0-800-213-103 (дзвінки безкоштовні)