Досить часто після розірвання шлюбу сторони не можуть вирішити питання, щодо розподілу майна у мирному порядку, а тому вимушені звертатися до суду. При цьому хибною є думка, що все нажите під час шлюбу майно ділиться навпіл, але це не так.
Наприклад, не підлягає розподілу між подружжям, а належить виключно чоловікові або дружині особиста власність одного з подружжя.
Особиста приватна власність кожного із подружжя - це те майно, яке належить лише одному з подружжя і на яке не поширюється сімейно-правовий принцип спільності майна подружжя. Щодо цього майна кожен із подружжя має право самостійно здійснювати правомочності власника.
Дана сфера врегульована главою 7 Сімейного кодексу України (далі - СК України).
Так, згідно зі статтею 57 цього Кодексу, право особистої власності подружжя (чоловіка або дружини) це:
1. власність кожного з подружжя на майно, що було придбане до шлюбу;
2. право на майно, яке придбане вже в шлюбі, але:
- на підставі договору дарування або в порядку спадкування (ці підстави мають бути підтверджені відповідними документами, наприклад, договором дарування, свідоцтвом про спадщину, довідкою про вступ в спадок; якщо здійснювалося дарування побутових предметів або техніки, то на підтвердження факту дарування можна надати договір купівлі-продажу або гарантійний талон на ім'я людини, яка дарувала річ. Крім цього, особистим майном кожного з подружжя є і ті подарунки, що були даровані одним членом подружжя іншому);
- на кошти, що належать кожному з них особисто;
- майно, приватизоване в порядку визначеному Законом України "Про приватизацію державного житлового фонду";
- приватизовані земельні ділянки на ім'я одного з подружжя;
3. право на коштовності та інші речі індивідуального користування;
4. право на гроші, що отримані як відшкодування за втрату або пошкодження особистого майна одного з подружжя, а також право на відшкодування моральної шкоди;
5. право на страхові суми (страхові суми є особистою власністю тільки за договорами обов'язкового особистого страхування або добровільного страхування, а страхові внески за таким договором вносилися тільки одним з подружжя за рахунок його особистих коштів);
6. право на нагороди і премії за особисті заслуги (якщо суд встановить, що другий з подружжя своїми діями допомагав отримати такі нагороди і премії, то на користь такого другого з подружжя може бути визначена частка).
Отже, ми бачимо, що вище наведені ті випадки, коли майно є особистою власністю одного з подружжя, що не підлягає розподілу.
Також слід зазначити, що статтею 58 СК України регламентовано право на плоди та доходи від речей, що є особистою приватною власністю дружини, чоловіка. У ній зазначено, якщо річ, що належить одному з подружжя, плодоносить, дає приплід або дохід (дивіденди), він є власником цих плодів, приплоду або доходу (дивідендів).
До спільної власності подружжя належить майно, яке було придбане не тільки під час шлюбу, але і спільною участю подружжя, загальними коштами або працею. Визнаючи право спільної сумісної власності подружжя на майно, суд повинен встановити не тільки факт придбання під час шлюбу, але і той факт, що джерелом його отримання були загальні спільні кошти або спільна робота подружжя.
Таким чином, саме по собі придбання спірного майна в період перебування в шлюбі, не є стовідсотковою підставою для віднесення такого майна до спільної сумісної власності. Дуже важливим є те, за чиї гроші воно було придбано. Відповідно особа, за чиї гроші купувалося майно, має великі шанси, що в судовому порядку майно буде визнаним таким, що належить йому (їй) на праві приватної особистої власності.
Також, необхідно вказати, на праві особистої власності належить і те майно, на придбання якого дали (подарували) гроші батьки або родичі чоловіка або дружини.
Консультація підготовлена фахівцем відділу «Новоушицьке бюро правової допомоги» Кам'янець-Подільського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги .Нагадаємо, що безкоштовні консультації з правових питань, роз'яснення законодавства (для всіх без винятку категорій громадян), а також безоплатні послуги захисту та представництва в суді (для незахищених категорій громадян) можна отримати у центрах з надання безоплатної вторинної правової допомоги або бюро правової допомоги. Дізнатися адресу найближчого до Вас центру чи бюро можна, зателефонувавши за номером 0 800 213 103 (єдиний контакт-центр системи безоплатної правової допомоги в Україні; цілодобово та безкоштовно в межах України). Відділ Новоушицьке бюро правової допомоги знаходиться за адресою:
(вул. Українська, 28, смт. Нова Ушиця, другий поверх (колишнє приміщення банку Україна)) Контакти для зв'язку:
електронна пошта: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. ;
номер бюро: (03847) 2-22-75, 2-19-73, 0965873570