Йодована сіль - необхідний продукт харчування

Йодний дефіцит - проблема, що існує в Україні, та загрожує розвитком йододефіцитних захворювань кожній людині. Згідно з інформацією Міністерства охорони здоров’я, за даними провідних українських наукових інститутів, в останні роки в Україні спостерігається значне підвищення захворювань щитоподібної залози та інших хвороб, пов`язаних з нестачею йоду в раціоні харчування людей. Це стало ще більш відчутно після аварії на Чорнобильській атомній. За своїм геохімічним складом, ґрунти на значній частині території збіднені на йод і через низький вміст цього елементу у воді та продуктах харчування, його надходження зі звичайним раціоном недостатнє.


Йод – хімічний елемент, який входить до складу гормонів щитоподібної залози. Це другий мікроелемент після заліза, який життєво необхідний для функціонування людського організму протягом усього життя. Важливий для формування, розвитку та функціонування мозку і нервової системи. При нестачі надходження в організм із їжею йоду виникають йододефіцитні захворювання, які призводять до серйозних порушень у роботі людського організму. Шкоду від них часто неможливо компенсувати. До таких наслідків йододефіциту належить розумова відсталість, затримка фізичного та статевого розвитку дитини. Це і погіршення пам’яті, і зниження працездатності, і підвищена втомлюваність – як у дітей так і у дорослих.
Особливу тривогу у медиків викликає дефіцит йоду також в організмі вагітних жінок, що є причиною такого захворювання, як кретинізм, народження дітей з низькою масою тіла, нейросенсорною глухотою, спастичними паралічами, а також мертвонародження.
Для профілактики йододефіциту достатньою регулярно споживати продукти, багаті йодом, зокрема: морську рибу, інші морепродукти, риб’ячий жир, морську капусту, хурму, солодкий перець і фейхоа, волоські горіхи, зернята яблук, чорноплідну горобину. Найпростішою профілактикою дефіциту йоду в організмі є споживання йодованої солі, до складу якої входить йодистий калій.
Для нас йодована сіль – продукт не новий. До того ж, це не ліки, а продукт харчування, придбати який можна в звичайному магазині. Вживати йодовану сіль потрібно в такій самій кількості, як і звичайну. Достатньо щодня вживати разом з їжею 5-6 грамів такої солі. Але йод легко випаровується, тому йодована сіль вимагає уважного використання. По-перше, термін придатності такої солі, зазвичай, не перевищує трьох місяців і в простроченому продукті йоду вже немає. По-друге, йодована сіль повинна бути запакована в непрозорий поліетиленовий пакет або фольгу й зберігати її треба в щільно закритій посудині. По-третє, солити їжу потрібно після її приготування, тому що при високій температурі йод швидко випаровується. Або ж слід готувати їжу недосоленою, а вже потім досолювати у тарілці за смаком.
Забезпечення населення необхідною кількістю йоду можливе або шляхом зміни характеру харчування (постійне вживання морепродуктів), збагачення раціону йодом шляхом використання йодованої солі, або за допомогою додаткового прийому йодовмісних лікарських препаратів. Щоб зберегти його у продуктах, їх треба правильно готувати.
Щоб організм засвоїв – йод, насамперед має бути здоровим шлунково-кишковий тракт. Коліти, гастрити, дуоденіти та інші подібні захворювання порушують всмоктуваність у кишечнику. Якщо ці недуги не вилікувати, скільки б людина не вживала багатих на йод продуктів, все це не дасть потрібного результату.
На даний час в Україні не існує законодавчих актів, які зобов’язують відповідальних осіб вживати заходи по забезпеченню в достатній кількості йодованою сіллю всієї торговельної мережі, дошкільних, загальноосвітніх навчальних, оздоровчих та лікувально-профілактичних закладів, тому боротися з йододефіцитом та його наслідками доводиться самим громадянам.
Отож бережіть своє здоров`я, здійснюйте профілактику і не займайтеся самолікуванням йодовмісними препаратами!

Провідний фахівець відділу державного нагляду
за дотриманням санітарного законодавства
Новоушицького районного управління ГУ
Держпродспоживслужби в Хмельницькій області А.Мельник.

Поділитися:

Анатолій ОЛІЙНИК вручив батькам захисника подячний лист
22.11.2024 11:30
Вчора перед початком засідання виконавчого комітету селищний голова Анатолій ОЛІЙНИК вручив батькам військовослужбовця Повітряних Сил ЗСУ капітана Миколи ШИМАНСЬКОГО подячний лист від начальника Кам…
23 листопада, у четверту суботу, вшановуємо пам’ять жертв голодоморів
22.11.2024 11:25
У Новій Ушиці, 23 листопада, о 16:00 біля пам’ятника жертвам Голодомору (біля стадіону) відбудеться вшанування загиблих та покладання квітів, запалювання лампадок. Запрошуємо новоушичан долучитися до…
Відбулося засідання виконавчого комітету селищної ради
21.11.2024 16:14
Сьогодні відбулося засідання виконавчого комітету селищної ради. Члени виконкому розглянули та ухвалили рішення з 29-ти питань. Члени виконавчого комітету схвалили проєкт рішення селищної ради “Про…