Відсутність на полях сільськогосподарських культур з генетично модифікованим ДНК важливо, оскільки з одержаної сировини виготовляють продукти харчування
Генетично модифікована їжа – це харчові продукти, отримані з генетично модифікованих організмів (рослин, тварин і мікроорганізмів).
Згідно з українським законодавством продукти, що отримані за допомогою генетично-модифікованих організмів, також вважаються генетично модифікованими. Відповідно до Закону України № 1103-V «Про державну систему біобезпеки при створенні, випробуванні, транспортуванні та використанні генетично модифікованих організмів» (далі – Закон), який регулює використання ГМО в Україні, генетично модифікований організм, живий змінений організм (ГМО) – будь-який організм, у якого генетичний матеріал був змінений за допомогою штучних прийомів перенесення генів, які не відбуваються у природніх умовах.
Наразі використання ГМО в Україні не заборонено. Але такі сорти підлягають обов’язковій реєстрації згідно з Законом. На сьогодні в Державному реєстрі сортів рослин, створених на основі ГМО не зареєстровано жодного сорту, а тому ввезення, продаж насіння та вирощування ГМ-культур є незаконним. Таке насіння не має потрапляти в торгівельну мережу.
До реєстрації використання ГМ сортів у відкритій системі, тобто при контакті з навколишнім середовищем, наприклад, на полі, можливе лише з метою випробовувань і на основі спеціального дозволу.
Відділ контролю в сфері насінництва, розсадництва та якості зерна нагадує, що до придбання насіння сільськогосподарських культур варто поставитись надзвичайно відповідально. Купуючи насіння обов’язково звертайте увагу чи занесений сорт до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні;
перевіряйте наявність Сертифікатів, що засвідчують посівні та сортові якості насіння;
звіряйте дані занесені до супровідних документів з даними, що нанесені на етикетки, якими марковано пакування з насінням.
Це дає змогу пересвідчитись в тому що насіння яке ви купуєте не є ГМО, тому що дія закону України «Про насіння і садивний матеріал» не поширюється на обіг насіння і садивного матеріалу генетично модифікованих організмів (рослин), і тому вищезазначені документи, які передбачені законом видаються лише на сорти рослин, які не є ГМО.
Купуючи насіння «в сумнівних господарствах», Ви ризикуєте не лише отримати неякісне насіння, а й генетично модифікований сорт. Будьте особливо обачні, якщо пропонований сорт позиціонують як стійкий до гліфосату. Стійкість до гліфосату – одна з найбільш поширених властивостей, якою наділяють рослину в процесі генетичної трансформації. Крім того, треба бути надзвичайно обережним при придбанні насіння сої, кукурудзи, ріпаку та гречки, адже саме ці культури найчастіше бувають генетично модифікованими.
Слід мати на увазі, що з 16 вересня 2026 року набуває чинності Закон від 23 серпня 2023 року № 3339-IX «Про державне регулювання генетично-інженерної діяльності та державний контроль за розміщенням на ринку генетично модифікованих організмів і продукції». Відповідно, Закон від 31 травня 2007 року № 1103-V «Про державну систему біобезпеки при створенні, випробуванні, транспортуванні та використанні генетично модифікованих організмів» втратить чинність. За цей час суб’єктам варто підготуватися до суттєвих змін у поводженні з ГМ сортами рослин.
З дня набрання чинності цим законом забороняється:
- дослідження та випробування генетично модифікованої кукурудзи у відкритій системі, її державна реєстрація, розміщення на ринку та ввезення на митну територію України, крім ввезення для науково-дослідних цілей у замкненій системі за наявності відповідного дозволу;
- вирощування протягом п’яти років генетично модифікованих цукрових буряків і ріпаку, крім вирощування для проведення досліджень і випробувань у відкритій системі за наявності відповідного дозволу.
Інформація має рекомендаційний характер.
Оксана МУТРУК, головний спеціаліст відділу контролю в сфері насінництва, розсадництва та якості зерна управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області