Життя та здоров'я людини тісно пов'язані з навколишнім середовищем. Одним із найважливіших компонентів цього середовища є вода.
Вода і людина нерозривно пов'язані один з одним. Вода постійно використовується нами протягом усього життя. Ми використовуємо її для втамування спраги, для приготування їжі, для дотримання правил гігієни.
Кожна клітина організму отримує потрібний їй кисень і корисні речовини, як раз за рахунок води. Вода допомагає переробляти їжу в енергію, покращує засвоюваність поживних речовин. Вода прискорює виведення шлаків і токсинів з організму. І взагалі, організм людини на 80 % складається з води. Тому переоцінити важливість питної води для людини важко.
За статистикою, в середньому, кожна людина випиває 2 л води в добу (60 л на місяць). Разом з тим важливо споживати воду чисту та безпечну . Проживаючи в нашому не індустріальному регіоні , маємо велике щастя користуватися надрами чистої і цілющої питної води. Однак часто в побуті ми спостерігаємо , що з крану тече рідина зовсім не того кольору і якості якої ми бажаємо. Все це відбувається через те, що водопровідні мережі в смт Нова Ушиця дуже зношені, граничний термін їх використання давно сплинув. Через це питна вода Браїлівського водозабору, яка має чудові фізико хімічні показники та є повністю безпечною в епідемічному відношенні, доходить до споживача часто непридатною до споживання. Аналогічна ситуація з централізованим водопостачанням склалася і в інших населених пунктах громади. Здебільшого використовуються водопроводи, які надійшли нам у спадок від колишніх сільськогосподарських формувань. Водопровідні мережі, в тому числі водонапірні вежі також давно вийшли з ладу і потребують реконструкції. Часто ці водопроводи є безгоспними та обслуговуються випадковими людьми.
Недостатньо виділяється фінансування для проведення капітального ремонту існуючих мереж централізованого водопостачання. Разом з тим часто самі жителі громади не цінують те багатство, яким володіють. Наприклад віддавна в с.Песець працює сільський водопровід, постачає питну воду практично для всіх жителів села , але самі ж жителі села створили звалище побутових відходів в зоні санітарної охорони, вище по рельєфу від водозабору. Ще один прикрий приклад в с. Бучая. Довгий час село потерпало від дефіциту питної води – колодязі попересихали, приходилося далеко ходити , щоб принести води. Нарешті в селі побудували водозабір, провели водопровідну мережу, але й тут виявлено звалище побутових відходів поряд із каптажем. Результатом такої безгосподарності може стати забруднення джерела водопостачання і біологічними і хімічними агентами , а як наслідок отруєння всіх жителів, що користуються даною водою.
Як показує життя , тільки водопостачання з глибоких водоносних горизонтів на даний час може забезпечити населення питною водою в достатній кількості та належної якості. Оскільки поверхневий водоносний горизонт виснажений. Це ми спостерігаємо по всьому районі – колодязі міліють або висихають . Окрім того поверхневі горизонти більш піддаються забрудненню ззовні. Відхилення по фізико-хімічних показниках в питній воді за перше півріччя 2022 року виявлено в 45 % відібраних проб. І переважно це перевищений вміст нітратів та висока жорсткість. Якщо рівень жорсткості можна зменшити кип’ятінням, то зменшити вміст нітратів в питній воді ми не можемо ні кип’ятінням, ні використанням простих фільтрів, ні знезараженням деззасобами. Для цього потрібні серйозні та дороговартісні очисні пристрої.
Вживання води з наднормовим вмістом нітратів небезпечне для здоров'я. З ним безпосередньо пов'язане таке захворювання як водно-нітратна метгемоглобінемія у дітей, летальні випадки від якої реєструються все частіше. Характерними проявами цієї патології у дитини є задишка, синюшність кінцівок, синюшність слизових оболонок, тахікардія, судоми тощо. Дорослі частіше хворіють на легкі форми метгемоглобінемії, для якої характерні слабкість, блідість, підвищена стомлюваність, які можуть бути пояснені іншими причинами. Розвитку зазначеної патології сприяють диспепсія і дисбактеріоз кишківника. Проведеними клінічними дослідженнями встановлений взаємозв'язок між тривалим вживанням води з підвищеним вмістом нітратів і збільшенням ризику виникнення раку сечового міхура і яєчників. Вагітним жінкам особливо небезпечно вживати воду, забруднену нітратами.
Для запобігання забруднення колодязів, каптажів, свердловин необхідно:
- Дотримуватися гігієнічних норм при облаштуванні та експлуатації колодязя (ізоляція стін, облаштування навколо нього глиняного замка, огородження і облаштування навісами, кришкою, загальним відром тощо);
- З обережністю застосовувати в сільському господарстві та в приватному секторі мінеральні та органічні добрива.
- Не допускати забруднення прилеглої до джерел водопостачання території твердими побутовими відходами, хімічними відходами, не проводити розорювання прилеглої території і застосування засобів захисту рослин.
Оскільки поверхневий водний горизонт виснажений та має більший ризик забруднення ззовні, логічно було б в перспективі працювати над питанням водопостачання населення району з глибоких водних горизонтів, будівництвом нових водопроводів та проведенням ремонту та реконструкції існуючих.
І ще, звертаюся до жителів нашої громади, бережімо те велике багатство , яким ми поки маємо щастя користуватися - воду , бо людство вимре навіть не тоді, коли не стане енергоносіїв, а коли не стане на планеті питної води.
Начальник відділу державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Новоушицького управління ГУ Держпродспоживслужби в Хмельницькій області Д.Бажан