Рано чи пізно кожен із нас стає учасником спадкових правовідносин, виступаючи у ролі спадкодавця або ж спадкоємця, ось чому так необхідно знати свої права та обов’язки у даній сфері.
Сьогодні розглянемо таку категорію як «Заповідальний відказ».
Заповідальний відказ є окремою частиною заповіту. Він передає важливе розпорядження заповідача на випадок його смерті.
Таке право заповідача зафіксоване у статтях 1237 та 1238 Цивільного кодексу України.
Заповідач вправі покласти на одного чи декількох спадкоємців виконання якого-небудь зобов'язання (як правило, за рахунок спадщини), на користь одного чи декількох осіб (таких осіб прийнято називати відказоодержувачами), які у зв'язку з посвідченням заповіту і у разі смерті заповідача здобувають право вимагати виконання зазначеного у заповіті обов'язку, тобто заповідального відказу. Заповідальний відказ має бути встановлено лише самим заповідачем та включено ним у текст заповіту.
Серед відказоодержувачів можуть бути як спадкоємці за законом (незалежно від того, у якій черзі вони перебувають), так і сторонні особи. Єдині, хто не можуть бути відказоодержувачами, це спадкоємці за заповітом. Тут усе закономірно, адже подвійний статус не є доцільним для людини.
Яке ж практичне значення заповідального відказу? Наприклад, батьки не хочуть заповідати недбайливим дітям нерухоме майно, боячись, що ті, через свої шкідливі звички, психологічні проблеми, все розтратять, - складають заповіт на іншого близького родича із заповідальним відказом і покладають на останніх обов'язок надати право користування такою нерухомістю. Предметом заповідального відказу також може бути обов'язок сплатити борг відказоодержувача чи придбати будь-яку річ і передати її відказоодержувачу, обов'язок надати відказоодержувачу право користування автомобілем протягом певного терміну.
Подібний відказ не існує окремо від заповіту та є нерозривно пов’язаний з ним. Якщо ж людина прагне, аби хтось просто завершив якісь справи після її смерті, такі речі можна обумовити лише на основі усної домовленості, а не зобов’язання, прив’язаного до заповіту.
Разом з тим, важливо пам’ятати про те, що відсутність заповідального відказу щодо майна не означає, що спадкоємець не матиме жодних обов’язків, пов’язаних зі спадщиною. Буває так, що спадкодавець лишив по собі не лише цінні речі у спадок, а й борги. Це значить, що спадкоємець, який приймає спадщину, муситиме відповідати по таких зобов’язаннях спадкодавця. І коли ці зобов’язання є майже рівноцінними частці у спадку, то виникає питання щодо доцільності його прийняття.
Консультація поширено фахівцем сектору «Новоушицьке бюро правової допомоги» відділу безоплатної правової допомоги Кам'янець-Подільського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги .Нагадуємо, що безкоштовні консультації з правових питань, роз'яснення законодавства (для всіх без винятку категорій громадян), а також безоплатні послуги захисту та представництва в суді (для незахищених категорій громадян) можна отримати у центрах з надання безоплатної вторинної правової допомоги або бюро правової допомоги. Дізнатися адресу найближчого до Вас центру чи бюро можна, зателефонувавши за номером 0 800 213 103 (єдиний контакт-центр системи безоплатної правової допомоги в Україні; цілодобово та безкоштовно в межах України).