Держпродспоживслужба інформує: Здоров’я рослин, безпечна торгівля та цифрові технології

12 травня спільнота Міжнародної конвенції із захисту рослин (МКЗР) відзначатиме Міжнародний день здоров’я рослин. Під егідою ООН, FАО та МКЗР у всьому світі проходитимуть різноманітні акції спрямовані на те, щоб долучити якомога більшу кількість людей до проблеми збереження здоров’я рослин, а саме надихнути їх на конкретні дії. Україна, як складова світової спільноти, також має пам’ятати про цю важливу дату.

Проголошуючи міжнародний день здоров’я рослин ООН та інші організації прагнуть щоб якомога більше людей у світі дізналися про значення рослинних організмів як вкрай важливого компонента біосфери планети та базису на якому тримається продовольча безпека усіх країн та народів. Чим більше люди будуть обізнані з тим, як підтримувати оточуючу їх флору в належному стані, тим більше у нас є шансів ліквідувати голод, зменшити бідність, та покращити власне здоров’я й довголіття.

Основні причини встановлення Дня здоров’я рослин полягають у тому, що рослини є основою життя на планеті Земля. Вони забезпечують кисень для дихання, їжу для тварин та людей, а також є важливим елементом в екосистемі.

За повідомленнями ФАО (Організація продовольства та сільського господарства ООН) щорічно внаслідок впливу небезпечних шкідливих організмів рослин втрачається 40% урожаю сільгоспкультур.

Як і у випадку зі здоров’ям людини, захист рослин від шкідливих організмів набагато вигідніший, ніж боротьба з надзвичайними ситуаціями. Профілактика має вирішальне значення, для уникнення нищівного впливу шкідливих організмів на сільське господарство, засобів до існування та продовольчої безпеки.

Внаслідок діяльності і впливу людини під загрозою зникнення знаходяться тисячі рослин, що з часом може призвести до повного їх зникнення. З огляду на це, в нашій області особливу увагу приділено поліпшенню та вдосконаленню наукового забезпечення галузі, розширенню можливостей використання наукових розробок широким колом товаровиробників на основі тісного ділового співробітництва між науковими установами і виробництвом.

Одним з основних методів захисту рослин на сучасному етапі є генетичний, оскільки створений стійкий проти шкідливих організмів сорт зберігає цю властивість тривалий час, практично до наступної сортозаміни.

Великої шкоди місцевим рослинам та середовищу завдають міжнародні подорожі та торгівля, які втричі збільшилися за останнє десятиліття, адже так можуть швидко поширювати шкідників, хвороби, фітонематоди та бур’яни з усього світу.

Тому потрібно дотримуватись всіх організаційно-господарських заходів недопущення проникнення небезпечних шкідливих організмів та охорони довкілля.

Будьте обережні, замовляючи рослини та рослинні продукти в Інтернеті або через поштові служби, оскільки невеликі пакунки можуть легко обійти звичайний фітосанітарний контроль.

Важливо здійснювати покупки в компаній, які проходять міжнародну фітосанітарну сертифікацію та мають Фітосанітарний сертифікат.

Суворе дотримання міжнародних фітосанітарних стандартів, інвестування в дослідження та інновації в сфері охорони здоров’я рослин, скорочення шкідливих викидів в атмосферу, контрольоване використання пестицидів й добрив при вирощуванні сільськогосподарської продукції та особисте бережливе ставлення до представників рослинного світу ‒ чи не єдиний спосіб досягнути поставленої ООН мети.

В переддень Міжнародного дня здоров’я рослин зверніть увагу на те, що ми можемо зробити, щоб підтримати здоров’я рослин?

  • Якщо ви землекористувач, запобігайте поширенню шкідників, використовуючи лише сертифіковане насіння та саджанці, вільні від шкідників.
  • Регулярно відстежуйте та повідомляйте про появу шкідників на ваших ділянках.
  • Застосовуйте екологічно чисті методи боротьби зі шкідливими організмами, включаючи ті, які базуються на біологічних підходах, які не вбивають запилювачів, а також корисних комах і організмів.
  • Скористайтеся перевагами сучасних цифрових технологій, мобільних додатків і програмного забезпечення, щоб отримати доступ до інформації про те, як запобігти поширенню шкідників і хвороб рослинам і боротися з ними, також повідомляти про спалахи.
  • Підприємства приватного сектору – зробіть торгівлю та транспортування рослин і рослинних продуктів безпечнішими, дотримуючись міжнародних стандартів охорони здоров’я рослин і законодавства. Громадськість повинна бути обізнана про ризики, пов’язані з транскордонним переміщенням рослин і рослинної продукції, які можуть бути джерелом шкідників і хвороб. Купуючи рослини та рослинну продукцію, особливо шляхом дистанційної торгівлі, яка обходить регулярні фітосанітарні перевірки потрібно бути дуже обережними, таке переміщення продукції може поширювати шкідливі організми – іноді з руйнівними результатами.
  • Уряди можуть захищати здоров’я рослин багатьма способами, таким чином підвищуючи продовольчу безпеку, захищаючи навколишнє середовище та сприяючи торгівлі.
  • Сприяти проведенню інформаційних компаній щодо важливості здоров’я рослин і того, що кожен може зробити для їх захисту.
  • Інвестувати більше в дослідження, пов’язані зі здоров’ям рослин, в інноваційні практики та технології, а також заохочувати приватний сектор і землекористувачів всіх форм власності робити це.
  • Забезпечувати, щоб фітосанітарні вимоги щодо імпорту ґрунтувалися на стандартах ІРРС і були технічно обґрунтованими, відповідали ризику зараження шкідливими організмами, являли собою найменш доступні обмежувальні заходи та створювали мінімальні перешкоди для міжнародного руху людей, товарів і транспортних засобів.
  • Забезпечувати дотримання стандартів охорони здоров’я рослин і посилити потенціал захисту рослин, у тому числі шляхом проведення оцінки фітосанітарної спроможності (РСЕ) у співпраці з Секретаріатом ІРРС.
  • Посилити системи моніторингу та раннього попередження для захисту рослин і здоров’я рослин.
  • Узгоджувати політику та дії з цілями сталого розвитку, пов’язаними зі здоров’ям рослин, зокрема тими, які спрямовані на усунення голоду, недоїдання, зменшення бідності та загроз для навколишнього середовища.

Незважаючи на вкрай важкий спричинений війною соціально-економічний стан, ми, українці, як потомки хліборобів-аграріїв, завжди шанували й шануватимемо нашу родючу землю та рослини, які віддячують працьовитим господарям щедрими врожаями. Й після того, як наша країна звільниться від окупантів, одним з перших завдань буде відновити основну з вами галузь - сільське господарство. Ці наслідки відчуваються і сьогодні.

Оксана МУТРУК, головний спеціаліст відділу контролю в сфері насінництва,

розсадництва та якості зерна управління фітосанітарної безпеки

Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області

Поділитися: