
В останню неділю травня відзначаємо Міжнародний день Дністра, цьогоріч ця дата припадає на 25 травня. Відзначення цього дня спрямоване на те, щоб привернути увагу громадськості до стану водних об’єктів у басейні річки, посилити екологічну освіту, виховати шанобливе ставлення до природи. Також ідея відзначення Дня Дністра полягає в тому, щоб нагадати всім мешканцям басейну про природну цінність другої за величиною річки в Україні, про традиції корінних мешканців виявляти турботу та бути відповідальним за природне багатство.
Дністер – транскордонна річка, дев’ята за розмірами у Європі та друга за розмірами водна артерія України. Вона бере початок на північних схилах українських Карпат з гори Розлуч поблизу с. Вовчого Львівської області.
Протікає територією семи адміністративних областей України (Львівська, Івано-Франківська, Тернопільська, Чернівецька, Хмельницька, Вінницька та Одеська), а також охоплює східну частину Молдови. Загальна довжина річки Дністер – 1362 км, в межах України становить 912 км.
Видовий склад риб річки Дністер та Дністровського водосховища налічує близько 105 видів риб, серед яких велика кількість охороняється міжнародними конвенціями і законами.
Вздовж Дністра створено чимало заповідних зон – національних природних парків, заказників, пам’яток природи. Найбільшими заповідниками є «Регіональний ландшафтний парк «Верхньодністровські Бескиди» (Львівська область), «Галицький національний природний парк» (Івано-Франківська область), «Національний природний парк «Дністровський каньйон» (Тернопільська область), «Хотинський національний природний парк» (Чернівецька область), «Національний природний парк «Подільські Товтри» (Хмельницька область) та «Нижньодніпровський національний природний парк» (Одеська область).
На території нашої громади розташовані ландшафтні заказники місцевого значення: «Дністровський заказник » (480 га), та «Калюський заказник» (1832 га). Мешканцям Новоушиччини неабияк пощастило - кожен охочий може насолодитися неповторними краєвидами Дністра. Тому, споглядаючи мальовничі пейзажі, світлини прибережної зони Рудковець, Куражина, Хребтієва, Глибівки, Пижівки, Березівки, Зелених Куриловець, Вахновець, Вільховця, дивуємося, наскільки мальовничі села, через які протікає могутній Дністер. На жаль, під плесами Дністра потонули не менш мальовничі села під час спорудження Дністровської ГЕС.
Напередодні відзначення Міжнародного дня Дністра вкотре нагадуємо про необхідність проведення екологічних акцій з прибирання берегів, збереження води, використання безпечної побутової хімії. Такі прості дії можуть приводити до неочікувано великих позитивних зрушень, якщо їх беруть за звичку та вводять у своє життя багато людей.
Тож бережімо й цінуймо водні артерії держави та неповторний у своїй величі і красі Дністер, аби передати його прийдешнім поколінням!