Чи можливо уникнути мобілізації з релігійних переконань?

На сьогоднішній день все більшу кількість громадян цікавить питання, чи можливо уникнути мобілізації з релігійних переконань?

Слід пам’ятати, що захист Вітчизни є конституційним обов'язком кожного громадянина, оскільки оборона країни належить до найважливіших функцій держави і це справа всього народу. Так стаття 65 Конституції України зазначає – Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Разом із тим, у чинному законодавстві України існує поняття «альтернативна (невійськова) служба». У разі якщо виконання військового обов’язку суперечить релігійним переконанням громадянина, виконання цього обов’язку має бути замінене альтернативною (невійськовою) службою.

Таке право закріплене і ст. 4 Закону України «Про військову службу та військовий обов’язок», згідно з якою громадяни України мають право на заміну виконання військового обов’язку альтернативною (невійськовою) службою згідно з Конституцією України та Законом України «Про альтернативну (невійськову) службу».

Альтернативна служба не передбачає військової підготовки та використання зброї.

Таку службу проходять на підприємствах, в установах, організаціях, діяльність яких пов’язана з соціальним захистом населення, охороною здоров’я, захистом довкілля, будівництвом, житлово-комунальним та сільським господарством, а також в організаціях Товариства Червоного Хреста України.

Строк альтернативної служби є більшим за строк строкової у 1,5 рази.

Підсумовуючи вищезазначене, на альтернативну службу направляються громадяни, які підлягають призову на строкову військову службу і особисто заявили про неможливість її проходження як такої, що суперечить їхнім релігійним переконанням, документально або іншим чином підтвердили істинність переконань та стосовно яких прийнято відповідні рішення. Таке право мають лише віряни, які належать до офіційних і чинних згідно із законодавством України релігійних організацій, віровчення яких забороняє брати у руки зброю.

Однак слід пам’ятати, що починаючи з 24 лютого 2022 року в Україні діє воєнний стан, а альтернативна служба, а саме її застосування, є заміщенням проходження строкової військової служби в мирний час, заміна військової служби альтернативною (невійськовою) під час війни українським законодавством не передбачена.

Тому такого поняття, як альтернативна невійськова служба, під час дії воєнного стану існувати не може, адже усі захищають державу, народ, своє майбутнє.

Також стаття 35 Конституції України зазначає: "ніхто не може бути увільнений від своїх обов'язків перед державою або відмовитися від виконання законів за мотивами релігійних переконань».

Таким чином, на сьогоднішній день військовозобов’язаний не може бути звільнений або претендувати на відстрочку від мобілізації з мотивів релігійних переконань.

Підстави для відстрочки від мобілізації у всіх військовозобов’язаних громадян однакові. Наприклад, троє і більше неповнолітніх дітей, інвалідність, непридатність до військової служби за станом здоров’я, опікунство над людьми з інвалідністю тощо (ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»).

Але що ж робити, якщо ваші релігійні переконання не дозволяють брати у руки зброю?

Найоптимальніший варіант написати заяву до військкомату і попросити виконувати військовий обов'язок у формі альтернативної (невійськової) служби. Таких осіб можуть мобілізовувати до війська на відносно «мирні» посади, такі як кухарі, водії, інженери, санітари, тощо. Тобто такі мобілізовані можуть іншим способом послужити державі та народу України, виконуючи інші суспільно-корисні роботи та завдання.

У такому разі ви маєте додати документ, що підтверджує істинність ваших переконань – довідку від своєї релігійної громади – з переліку зареєстрованих організацій, які забороняють використання зброї.

Консультація поширено фахівцем сектору «Новоушицьке бюро правової допомоги» відділу безоплатної правової допомоги Кам'янець-Подільського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги .Нагадуємо, що безкоштовні консультації з правових питань, роз'яснення законодавства (для всіх без винятку категорій громадян), а також безоплатні послуги захисту та представництва в суді (для незахищених категорій громадян) можна отримати у центрах з надання безоплатної вторинної правової допомоги або бюро правової допомоги. Дізнатися адресу найближчого до Вас центру чи бюро можна, зателефонувавши за номером 0 800 213 103 (єдиний контакт-центр системи безоплатної правової допомоги в Україні; цілодобово та безкоштовно в межах України).

Поділитися:

Трагічна звістка знову прийшла у нашу громаду - зупинилося серце молодшого сержанта Олексія ПРИВЕДИ
25.11.2024 09:17
Гірка новина вкотре сколихнула нашу громаду… 22 листопада в м. Ярмолинці під час проходження військової служби зупинилося серце молодшого сержанта Олексія ПРИВЕДИ, жителя с. Зелені Курилівці. …
Четверта субота листопада - День пам’яті жертв голодоморів
25.11.2024 08:17
Не згасає свіча пам’яті жертвам голодоморів… Четверта субота листопада - День пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 років, масових штучних голодів 1921-1923-го і 1946-1947 років. У суботуву Новій…
Анатолій ОЛІЙНИК вручив батькам захисника подячний лист
22.11.2024 11:30
Вчора перед початком засідання виконавчого комітету селищний голова Анатолій ОЛІЙНИК вручив батькам військовослужбовця Повітряних Сил ЗСУ капітана Миколи ШИМАНСЬКОГО подячний лист від начальника Кам…