Тютюнопаління в наш час становить одну з найсерйозніших медико-соціальних проблем. Складність її вирішення - у невідповідності стандартного відношення до паління в суспільстві та його дійсним значенням у руйнуванні здоров'я людей. В Україні йде відкрита пропаганда паління. Саме тому людям, а особливо підліткам, важко втриматись від такої спокуси. Для одних – це звичка, а для других – засіб для зняття стресу, проте, для більшості молодих людей – це спосіб «бути крутим». Дехто ставиться до паління як до нової сторінки у житті: гарна сигаретна пачка, блискуча запальничка. Багато хто починає палити просто з цікавості чи за компанію, а потім не знаходить сили кинути це. Бо тютюн - це наркотик, і не такий уже слабенький.
За даними дослідження, вживання тютюну – одна з основних причин захворюваності та смертності, яким можна запобігти. Найважливішим компонентом тютюнового диму є нікотин. Нікотин є однією з найсильніших рослинних отрут. Але шкідливість куріння зумовлена не лише токсичним впливом нікотину на організм людини, а й інших отруйних речовин тютюнового диму, серед яких аміак, синильна кислота, чадний газ, а також радіоактивні елементи та канцерогенні речовини. Потрапляючи в кров, продукти горіння тютюну швидко розносяться по всьому організму, отруюючи його. Шкідливі речовини накопичуються в органах людини протягом років, їх кількість і згубний вплив збільшуються з кожною викуреною сигаретою. При цьому пошкоджуються нервова, серцево - судинна, травна, дихальна, ендокринна системи. Регулярне поглинання невеликих, не смертельних доз нікотину викликає звичку, пристрасть до куріння і є, свого роду, наркоманією. Наслідками куріння є рак легень, хронічний бронхіт, емфізема, інфаркт міокарда гіпертонічний криз, інсульт. Ще донедавна вважалося, що безпечною альтернативою тютюнопалінню є використання електронних цигарок. Побутувала думка, що ці пристрої варто використовувати людям, які намагаються кинути курити.
Однак, у Всесвітній організації охорони здоров’я наголосили, що електронні цигарки небезпечні та шкідливі для здоров’я. Новітні тютюнові вироби, як би ви їх не називали, є тютюновими виробами. За останніми даними, у США зафіксовано 2668 випадків госпіталізації внаслідок захворювань легенів, пов’язаних з курінням електронних цигарок, в т.ч. вейпу. Станом на 28 січня, люди загинули у 28 штатах США, округу Колумбії та двох територіях США, їх вік становив від 15 до 75 років.
Особливо небезпечними електронні цигарки є для підлітків, адже мозок людини розвивається до близько 20 років, і вживання вейпів може внести непоправні зміни. Воно пошкоджує серцево-судинну та дихальну систему людини, а ще може нашкодити малятам в утробі матері.
Посилаючись на Європейське опитування молоді, яка вчиться, щодо вживання алкоголю та наркотичних речовин минулого року, ВООЗ зазначила, що в Україні стають популярними альтернативні способи вживання тютюну. Понад половина опитаних підлітків хоч раз у житті пробували електронні цигарки, а п’ята частина регулярно їх курять. Про досвід використання пристроїв для нагрівання тютюну повідомили 7% респондентів, або кожен 13-й школяр.
Значне навантаження на легені спричиняють як електронні цигарки, що випаровують рідину, так і пристрої, які нагрівають тютюн.
Шкідливим є і «пасивне куріння», адже під час куріння 20% нікотину попадає в організм курця, 25% його руйнується в процесі згорання тютюну, 5% залишається в недопалку, а 50% потрапляє у повітря, тому здоров'я людей, які знаходяться в задимленому приміщенні, теж піддається високому ризику виникнення захворювань, що характерні для курців.
Кожна людина мусить думати, піклуватися про своє здоров`я і благополуччя оточуючих. Лише тоді ми зможемо досягти, можливо й неповної, але гармонії в світі.
Куріння шкодить здоров`ю, а отже, і всьому життю, тому відмовтеся від цієї згубної звички, якщо ви курите, або ніколи не починайте курити. Зробіть свій усвідомлений вибір - ви за здоров`я, чи проти свого здоров`я.
Провідний фахівець відділу державного нагляду
за дотриманням санітарного законодавства
Новоушицького районного управління ГУ
Держпродспоживслужби в Хмельницькій області А.Мельник.