КИШКОВІ ІНФЕКЦІЇ АКТУАЛЬНІ, ЯК НІКОЛИ

З настанням літнього сезону, а також через російську військову агресію, масові руйнування інфраструктури, збільшується ризик ускладнення санітарно-епідемічної ситуації щодо захворювань людей на гострі кишкові захворювання та харчові отруєння.. Від початку введення в Україні військового стану зареєстровано 27 спалахів гострих кишкових інфекцій, внаслідок яких постраждали 249 осіб, з них 103 дитини. Все це зумовлено неналежним водопостачанням, часто відсутністю умов для зберігання та приготування продуктів харчування, часто відсутністю умов для дотримання правил особистої гігієни та їн.

З метою профілактики епідускладнень з даних інфекцій потрібно дотримуватися основних правил гігієни.

Для багатьох збудників кишкових інфекцій харчові продукти є поживним середовищем, в якому вони не тільки зберігаються, але й розмножуються. Тому однією з головних умов профілактики таких захворювань є максимальний захист продуктів харчування від потрапляння на них збудників кишкових інфекцій.

Як правило, в ізольованих квартирах кухня служить не лише місцем приготування їжі, але й їдальнею. Необхідно ретельно продумувати обстановку цього приміщення. Бажано, щоб кухонні меблі були покриті пластиком, який можна мити гарячою водою з миючими засобами. Стіни кухні на висоту 1,5 м від підлоги краще всього облицювати плиткою або пофарбувати масляною фарбою - це полегшить їх миття.

Необхідно мати декілька обробних дощок та ножів - окремо для сирого м'яса та риби, для сирих овочів, вареного м'яса та риби, хліба. Можна зробити на них відповідні помітки.

Кухонне начиння і посуд потрібно мити гарячою водою після кожного приготування і прийому їжі, а м'ясорубку ще й облити окропом або прокип'ятити.

Витирати посуд рушником небажано: після миття у гарячій воді вона швидко висихає, а хвороботворні мікроби можуть за допомогою рушника переноситись на чистий посуд. Зберігати посуд потрібно в захищеному від мух місці.

Ще до того, як продукти потраплять на кухню, необхідно уберегти їх від забруднення мікробами, які викликають кишкові захворювання. Ті продукти, які не будуть підлягати термічній обробці (ковбаса, масло, сир та ін.), запаковуйте окремо від сирих - м'яса, риби, напівфабрикатів

Овочі, фрукти та ягоди, які вживаються у свіжому вигляді, потрібно мити у проточній воді. Сильно забруднені овочі та фрукти миють спеціально для цього виділеною щіткою.

Важливе значення має правильне зберігання харчових продуктів. Сухі та сипучі продукти необхідно зберігати в зачинених місцях - шафах, буфетах, а ті, які швидко псуються, - в побутових холодильниках, де температура не перевищує + 8°С. Для харчових продуктів існують певні строки зберігання, і необхідно суворо їх дотримуватися. Так, м'ясний фарш можна зберігати у холодильнику не більше 6 годин, торти, тістечка, м'ясні напівфабрикати - 36, смажені котлети - 24, варені ковбаси - 48 годин і т.д.

Особливо небезпечні різноманітні заливні страви, що пояснюється особливостями їх приготування. Так, наприклад, при виготовленні холодцю м'ясо після тривалої варки відділяється від кісток і заливається теплим бульйоном. При цьому створюються сприятливі умови для розмноження у ньому збудників кишкових інфекцій, які можуть бути занесені в продукт руками або через посуд. Тому після відділення кісток варене м'ясо потрібно знову покласти у бульйон, проварити декілька хвилин, а потім розлити в попередньо ошпарений окропом посуд.

Молоко фасоване в торгівельній мережі підлягає пастеризації, внаслідок чого хвороботворні мікроби у ньому знищуються. А розливне молоко, особливо придбане на ринках, може забруднюватись, тому перед вживанням його необхідно обов'язково прокип'ятити.

Особливу увагу необхідно приділити умовам зберігання та приготування їжі під час відпочинку на природі та в туристичних походах. Не слід брати в дорогу продукти, які швидко псуються. Кожен вид продуктів необхідно упакувати в окремий поліетиленовий пакет або інший контейнер, а для кращого зберігання їх можна використовувати сумки-холодильники.

Фактором передачі кишкових інфекцій може стати вода, забруднена виділеннями хворої людини або носія інфекції. Особливо небезпечна вода відкритих водойм, оскільки вона може бути забруднена нечистотами, які скидаються з каналізації або змиваються з поверхні грунту атмосферними опадами. Її можна вживати лише у виключних випадках після ретельного кип’ятіння. Намагайтесь не ковтати воду при купанні у річці, озері і т.п.

Від благоустрою та правильного користування колодязями також залежить епідеміологічне благополуччя населення. Колодязі необхідно розташовувати віддалік від можливих джерел забруднення, на відстані не менше 20-30 м від туалетів, ям для сміття. Простір навколо цямрини (шириною 1,5 м та глибиною 0,5 м) заповнюється глиною (глиняний замок). Стінки колодязя повинні бути на 0,8 м вищі від поверхні землі. Поверх глиняного замка в радіусі 2 м засипають піском, відмощують каменем, цеглою або заливають бетоном з нахилом від колодязя для стоку води. Отвір колодязя необхідно щільно закривати кришкою і користуватися спільним відром.

Кишкові інфекції називають хворобами брудних рук, і дійсно, дотримання всім відомого правила - регулярно мити руки - дозволяє значно знизити захворюваність кишковими інфекціями. Руки необхідно мити перед вживанням та приготуванням їжі та після кожного відвідування туалету. Проте не всі, особливо діти, вміють правильно це робити. При правильному митті руки спочатку змочують водою, потім намилюють і розтирають мило до утворення густої піни, після чого піну змивають. Повторюють це 2-3 рази. Ретельно миють не тільки долоні і тильну сторону китиць, але й між пальцями. Для видалення бруду із-під нігтів використовують щітку. Нігті на руках необхідно коротко підстригати, гризти нігті взагалі неприпустимо.

Певну роль в розповсюдженні кишкових інфекцій відіграють мухи, які переносять збудників різних захворювань з нечистот на харчові продукти, посуд та ін. Для того, щоб мухи не залітали в приміщення, вікна закривають марлею або сіткою з дрібними вічками. Для знищення мух існують різноманітні хімічні та механічні засоби. Пам'ятайте, у чистому приміщенні мух набагато менше!

При будь-якій підозрі на кишкову інфекцію необхідно негайно звертатися до лікаря для отримання адекватного лікування. Це допоможе зберегти здоров'я не лише ваше, але й оточуючих!

Начальник відділу державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Новоушицького управління ГУ Держпродспоживслужби в Хмельницькій області Д.Бажан

Поділитися:

Громада провела в останню дорогу молодшого сержанта Олексія ПРИВЕДУ
25.11.2024 16:28
Новоушиччина в жалобі… Сьогодні в с. Зелені Курилівці громада провела в останню дорогу молодшого сержанта Олексія ПРИВЕДУ. Серце Воїна зупинилося під час проходження військової служби 22 листопада в…
Трагічна звістка знову прийшла у нашу громаду - зупинилося серце молодшого сержанта Олексія ПРИВЕДИ
25.11.2024 09:17
Гірка новина вкотре сколихнула нашу громаду… 22 листопада в м. Ярмолинці під час проходження військової служби зупинилося серце молодшого сержанта Олексія ПРИВЕДИ, жителя с. Зелені Курилівці. …
Четверта субота листопада - День пам’яті жертв голодоморів
25.11.2024 08:17
Не згасає свіча пам’яті жертвам голодоморів… Четверта субота листопада - День пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 років, масових штучних голодів 1921-1923-го і 1946-1947 років. У суботуву Новій…