Обережно: отрутохімікати

З приходом весни інтенсивно розпочались весняно-польові роботи на полях, городах та присадибних ділянках: внесення мінеральних добрив, боротьба із бур’янами та шкідниками сільськогосподарських рослин. Для збільшення врожаю необхідно застосовувати мінеральні добрива та хімічні засоби захисту рослин- пестициди, або як їх в народі називають «отрутохімікати». Це є наші помічники у проведенні міроприємств, направлених на підвищення врожаїв, і як показала практика без них неможливо обійтися, щоб виростити добрий урожай, значно зменшити його втрати. Тільки цим і пояснюється постійний ріст асортименту застосованих хімпрепаратів як на полях різноманітних сільськогосподарських товариств, так і на індивідуальних присадибних та садово-городніх ділянках.

В нашій країні продаж приватним особам хімічних та біологічних засобів захисту рослин не обмежено, тому використання їх потребує обережності. При неправильному використанні вони представляють для людини певну
небезпеку. Тільки деякі з них мають високу вибіркову дію, не впливаючи на людину. Більшість же препаратів не тільки знешкоджують шкідників, а й вступаючи у взаємодію зі структурами організму людини, можуть викликати порушення їх життєдіяльності, навіть призвести до серйозного отруєння. Вірогідність отруєння та його клінічні прояви залежать від токсичності препарату, дози, шляхів потрапляння, терміну дії, стану організму. Окрім гострих, можуть бути й хронічні отруєння, які розвиваються повільно, при довгочасному потраплянні отруєних речовин у невеликих дозах.

Деякі хімічні, а особливо біологічні, засоби захисту можуть викликати у контактуючих з ними осіб, алергічні реакції: почервоніння шкіри, проявляється свербіж, набряк, іноді приступи задухи. Тому всі пестициди допускаються до застосування тільки після детальних біологічних та токсикологічних досліджень та дозволу МОЗ України, а купувати їх необхідно у спеціалізованих магазинах, які отримали ліцензію.Препарати, які реалізуються населенню повинні мати герметичне упакування з обов'язковими етикетками, на яких вказані рекомендації по застосуванню і застереження при
роботі з даною речовиною.

Особливе значення має дотримання терміну від останньої обробки до збирання врожаю, так званого „терміну очікування”. Це термін, на протязі якого препарат, використаний в рекомендованому дозуванні, та продукти його розпаду зовсім руйнуються, чи залишаються у кількостях, безпечних для здоров'я людини. Для кожного препарату та різних видів культур встановлюються певні „терміни очікування”, які залежать від швидкості руйнування пестицидів.

Всі плоди, зібрані на ділянці, перед вживанням слід добре вимити, так як більша частина залишкової кількості пестицидів знаходиться на їх поверхні.

Пам'ятайте! Хімічні та біологічні засоби боротьби з шкідниками рослин можуть бути вашими помічниками, а можуть бути й ворогами! Бережіть здоров'я не тільки своїх близьких, а й тих, хто довіряє вам , купуючи дари ваших садів та
городів.

І наостанок, хочу нагади вам декілька правил роботи з отрутохімікатами:
- перед початком роботи одягніть спеціальний захисний одяг: для обличчя- респіратор чи ватно марлеві пов’язки, для очей - окуляри, для рук - гумові рукавиці, для ніг - чоботи;
- обробляйте рослини тільки у безвітряну погоду: рано-вранці до сходу сонця, або ввечері після заходу сонця.
- під час обробки слідкуйте, щоб хімпрепарати не попадали в криниці і водоймища;
- на протязі обробки категорично забороняється вживати їжу та курити;
- хімічні препарати або розчини, які залишаються після обробки зберігайте в окремо виділених, недоступних для дітей місцях.
Тільки при суворому дотриманню інструкцій та вищезазначених рекомендацій по застосуванню пестицидів, вони принесуть вам очікуваний результат та будуть безпечними для вашого здоров’я.

Фельдшер санітарний Новоушицького відділення ДУ «Хмельницький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» Л.Ріпак

Поділитися:

Трагічна звістка знову прийшла у нашу громаду - зупинилося серце молодшого сержанта Олексія ПРИВЕДИ
25.11.2024 09:17
Гірка новина вкотре сколихнула нашу громаду… 22 листопада в м. Ярмолинці під час проходження військової служби зупинилося серце молодшого сержанта Олексія ПРИВЕДИ, жителя с. Зелені Курилівці. …
Четверта субота листопада - День пам’яті жертв голодоморів
25.11.2024 08:17
Не згасає свіча пам’яті жертвам голодоморів… Четверта субота листопада - День пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 років, масових штучних голодів 1921-1923-го і 1946-1947 років. У суботуву Новій…
Анатолій ОЛІЙНИК вручив батькам захисника подячний лист
22.11.2024 11:30
Вчора перед початком засідання виконавчого комітету селищний голова Анатолій ОЛІЙНИК вручив батькам військовослужбовця Повітряних Сил ЗСУ капітана Миколи ШИМАНСЬКОГО подячний лист від начальника Кам…