Наразі в області весняно-посівна компанія в розпалі. І тут сортовим рослинним ресурсам належить особлива роль, насамперед у стабілізації та збільшення обсягів виробництва продукції рослинництва, як основи продовольчої безпеки.
Для сівби сільгоспвиробники можуть придбавати насіння безпосередньо в виробника (суб’єкти насінництва та розсадництва) або у посередника (суб’єкти господарювання, що купили у виробника і перепродали кінцевому споживачеві) або власного виробництва.
Починаючи з придбання насіння, а разом з тим і ризики для сільгоспвиробників. Мова йде про фальсифіковане* насіння. І як результат, значний недобір урожаю поганої якості, виснажені ґрунти, хвороби рослин, мізерний результат, витрачені ресурси.
Проте господарники часто не беруть це до уваги і купують фальсифіковане насіння, а шахраї не втрачають свого шансу, користуючись військовим станом та проблемами з логістикою і комунікацією.
Сьогодні придбати контрафакт можна без особливих перешкод - достатньо пошукати оголошення у Viber, Telegram, закритих і відкритих групах Facebook. Соцмережі розширили можливості недобросовісних продавців, яким аграрії стабільно несуть кошти. Попит породжує пропозицію: головний закон ринку працює. За цією логікою, якби фермери не купували контрафактне насіння - його б і не продавали. Але вони купують.
Першопричиною є низька ціна. Якісне насіння не може мати низьку ціну тому, що на отримання сорту і якісного насіння ідуть значні витрати і довгий період часу.
Друга – недостатня інформація, адже не всі знають чим відрізняється фальсифіковане насіння від сертифікованого і як його розпізнати. Недобросовісні постачальники маскують підробки під справжні марки насіння, пакують їх у фірмові мішки, продають з нібито офіційних інтернет-магазинів великих компаній. Своєю чергою, фермери, що викрили підробку, дуже рідко звертаються до контролюючих чи правоохоронних органів, а до суду справа доходить лише в поодиноких випадках.
Наголошуємо бути вкрай обережними з вибором насіння, щоб не натрапити на шахраїв. Варто ретельно підходити до вибору тієї чи іншої партії насіння, вивчаючи та досліджуючи сайти з розміщенням реальної реклами, їх репутацію, якості запропонованого насіння та відгуки покупців.
Уберегтися від масового засилля підробок на ринку насіння можна тільки будучи добре проінформованим, тому надаємо роз’яснення вимог чинного законодавства.
1. Купуйте насіння лише у перевірених постачальників. Перевірте у компанії-оригінатора офіційність їх дистриб’юторів.
2. Насіння вводиться в обіг шляхом реалізації виключно після його сертифікації. Кожна партія насіння для реалізації супроводжується Сертифікатом, що засвідчує сортові якості насіння та Сертифікатом, що засвідчує посівні якості насіння, або їх копіями, засвідченими суб’єктом господарювання, якому видані такі сертифікати.
Сертифікати на насіння засвідчують, що насіння належить до сорту, щодо якого наявні відомості в Державному реєстрі сортів рослин, придатних для поширення в Україні, та насіння за сортовими або посівними якостями відповідає вимогам законодавства у сфері насінництва.
Реєстр у вільному доступі розміщено на сайті Мінагрополітики у розділі «Є-Рослинництво».
3. Етикетка, якою маркуються партії насіння, наприкінці 2024 року зазнала деяких змін. Зокрема: напис «Державне підприємство «Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції» замінено на «Міністерство аграрної політики та продовольства України» з лівого краю етикетки з написом білого кольору. По центру правого краю лицьового боку етикетки наносяться фоновою сіткою білого кольору дві великі літери «UA». На етикетку також додано інформацію щодо маркування гібридів, насіння генетично модифікованого сорту та калібрування.
Маркування насіння повинно здійснюватися таким чином, щоб пошкодження або вилучення етикетки призводило до недійсності вмісту упаковки (контейнера).
Передбачено обов’язкове опломбування упаковки (контейнера) з насінням, що закриті зав’язуванням або іншим способом, який дозволяє здійснювати вільний доступ до вмісту упаковки (контейнера) після остаточного закриття без видимих порушень його цілісності.
Змінено також принцип присвоєння індивідуального номера етикетки суб’єкта. Раніше він включав у себе один числовий багатозначний символ (порядковий номер), тепер він складається з трьох числових символів (0001-01-0000000001), де перший символ - номер присвоєний суб’єкту (виробнику насіння), другий - рік використання номеру етикетки і третій - порядковий номер. Таке маркування надасть змогу уникнути фальсифікату та перевірити відповідність насіння та виробника.
4. У випадку закупівлі насіння іноземної селекції знайте, що насіння, що ввозиться для реалізації на території України, повинне відповідати вимогам, встановленим законодавством у сфері насінництва та розсадництва.
Для цього суб’єкт господарювання (ввезення) такого насіння звертається до органу із сертифікації із заявою про видачу сертифіката, що засвідчує посівні якості насіння, до якої додаються копії сертифіката ISTA та сертифіката ОЕСР або сертифіката країни походження.
5. Перевірте оригінальність пакування мішків з насінням, звірте інформацію, нанесену на етикетки, з наданими документами про сортові та посівні якості, а саме: ботанічний таксон, назву сорту, категорію, генерацію, номер партії, країну походження тощо.
6. Зберігайте упаковку від придбаного насіння, а також документ що підтверджує факт купівлі (товарний або фіскальний чек, тощо). Його наявність дає змогу вимагати відшкодування збитків у випадках і порядку, передбачених законодавством.
Головне управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області закликає агровиробників купувати насіння в офіційних дистриб’юторів, користуватися реєстрами, перевіряти супроводжуючі документи на насіння (сертифікати), аналізувати маркування, пакування, торговельну марку, щоб не потрапити до шахраїв – саме так можна уникнути багатьох ризиків та отримати гарний урожай.
В свою чергу, продавцям ніколи не слід забувати, що репутація, яка здобувається роками, може бути втрачена за лічені дні продажу фальсифікованого насіння. Водночас неухильне дотримання вимог законодавства дає змогу значною мірою уберегтися від поширення неякісного насіння.
Сподіваємося, що наші поради стануть вам у пригоді, а правильно підібране насіння та садивний матеріал належної сортової та посівної якості, порадує щедрими, смачними та корисними врожаями!
Даний матеріал не є нормативно-правовим актом, а несе лише інформаційно-роз’яснювальний характер.
* - фальсифіковане насіння та/або садивний матеріал - насіння та/або садивний матеріал, у маркуванні або пакуванні якого неправомірно використано торговельну марку, інше індивідуалізуюче позначення, зовнішнє оформлення пакування іншого виробника та/або які поширюються з неправдивою інформацією щодо сортових та/або посівних якостей насіння та/або садивного матеріалу.