Процедура зупинення реєстрації податкових накладних (далі – ПН) або ж розрахунків коригування (далі – РК) передбачена статтею 201 Податкового кодексу України та Постановою Кабінету Міністрів України №1165 від 11 грудня 2019 року, якою затверджені сам Порядок зупинення реєстрації податкової накладної чи розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) та Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної чи розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, платник податку має право протягом 365 календарних днів подати до контролюючого органу регіонального рівня копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації зазначеної у ПН/РК, що передбачено Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженому наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520, (далі – Порядок №520).
Письмові пояснення та копії документів подаються платником податку в електронній формі засобами електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України "Про електронні довірчі послуги", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.
Слід звернути увагу на те, що сканкопії повинні бути якісними, розмір одного файла не повинен перевищувати 2 Мбайта.
Для розблокування ПН необхідно надати такі документи:
1. пояснення стосовно підтвердження інформації зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, зокрема зазначити: основний вид діяльності платника податку, наявність основних засобів та трудових ресурсів для ведення господарської діяльності (основні засоби обов’язково повинні бути відображення у ф. 20-ОПП);
2. договори з додатками до них (купівлі-продажу (на придбання та реалізацію товарів), якщо платник податку є сільськогосподарським товаровиробником, то матеріали на придбання мінеральних добрив, насіння, ЗЗР, ПММ), відповідального зберігання, оренди, надання послуг, тощо);
3. довіреності, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції (в разі відсутності таких осіб, зазначити це в поясненні);
4. первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання, транспортування, навантаження/розвантаження продукції, складські документи:
-
видаткові накладні, акти виконаних робіт (наданих послуг)
-
зберігання (у разі наявності власних складських приміщень техпаспорт/ відомості з державного реєстру речових прав на нерухоме майно, у разі оренди – договір оренди та акт виконаних робіт щодо оренди)
-
транспортування – ТТН (подорожні листи автомобіля) (власні ТЗ – свідоцтво про реєстрацію ТЗ, оренда – договір оренди, якщо укладався договір з перевізником – договір та акт виконаних робіт)
-
складські документи (складські квитанції (свідоцтва))
5. розрахункові документи – банківські виписки з особових рахунків або платіжні доручення;
6. акт звірки або картка рахунку 361 по взаємовідносинах з покупцем з метою встановлення дотримання ним вимог п.187.1 ст.187 ПКУ, тобто дотримання правила виписки ПН по першій з подій: дата зарахування коштів на банківський рахунок покупця або дата відвантаження або надання послуг.
7. документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством,
8. якщо підприємство займається вирощуванням с/г продукції слід надати статистичну звітність ф. №4-СГ, 37-СГ, 29-СГ яка свідчить про посіви та зібраний урожай.
Платник податку має право подати повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено до декількох ПН, якщо такі ПН складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких ПН відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно УКТ ЗЕД або кодами послуг згідно з ДКПП).
Комісія з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН розглядає документи протягом п’яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів та приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН в ЄРПН.
Рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації ПН в ЄРПН, платник податку може оскаржити в адміністративному та судовому порядку.
Рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації ПН платник податку може оскаржити в судовому порядку протягом 1095 днів із дня отримання такого рішення відповідно до ст.102 ПКУ. Уразі, якщо платник податку оскаржив рішення про відмову в реєстрації ПН в адміністративному порядку та отримав рішення про залишення скарги без задоволення та рішення комісії регіонального рівня без змін платник податку має право оскаржити дане рішення в судовому порядку протягом 3-місячного терміну відповідно до ч.4 ст.122 Кодексу адміністративного судочинства України.
Звертаємо Вашу увагу, що Рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації ПН, які вже були оскарженні в суді не можна оскаржувати в адміністративному порядку відповідно до п.4 Порядку розгляду скарги затвердженого Постановою №1165.
Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації ПН в ЄРПН затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».
Скарга подається платником податку у строки, визначені статтею 56 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), з наступного дня після набрання чинності рішенням комісії регіонального рівня ( протягом 10 робочих днів).
Скарга подається платником податку в електронній формі.
Платник податку має право додавати до скарги пояснення та копії документів, які підтверджують інформацію, зазначену в ПН/РК, реєстрація яких зупинена.
Скарга щодо рішення комісій регіонального рівня про відмову в реєстрації ПН в ЄРПН, розглядається комісією центрального рівня за участю уповноваженої особи Мінфіну у строк, визначений пунктом 56.23 статті 56 Кодексу (10 календарних днів), у порядку, визначеному статтею 42 Кодексу, надсилає платнику податку відповідне рішення.
Крім цього, відповідно до п.12 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» платник податку має право подати до ДПС таблицю даних платника податку за встановленою формою (додаток 5).
Таблиця даних платника податку подається платником податку в електронній формі засобами електронного зв'язку.
У таблиці даних платника податку зазначаються:
-
види економічної діяльності відповідно до КВЕД;
-
коди товарів згідно з УКТЗЕД та послуг згідно з Державним класифікатором продукції, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України (ПК);
-
коди товарів згідно з УКТЗЕД та послуг згідно з ДКПП, що постачаються/ надаються платником податку.
Слід зазначити, що в таблиці зазначаються ті коди товарів/послуг, які дійсно відповідають виду діяльності платника податку. Таблиця заповнюється в шаховому порядку.
Таблиця даних платника податку подається з поясненням, в якому зазначається:
-
вид діяльності, з посиланням на податкову та іншу звітність платника податку;
-
наявність ОЗ та трудових ресурсів для здійснення певного виду діяльності;
-
пояснення по кодах УКТЗЕД, зазначених в таблиці;
-
основні постачальники та покупці.
Таблиця даних платника податку з поясненнями розглядається комісією регіонального рівня протягом п'яти робочих днів після її отримання та приймається рішення про врахування або неврахування таблиці даних платника податку, яке надсилається платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу (додаток 6).
Таблиця даних платника податку враховується автоматично:
1. якщо її подають сільгосптоваровиробники, які відповідають одночасно трьом умовам:
-
внесені до Реєстру отримувачів бюджетної дотації та/або екс –спецрежимники.
-
мають у власності (користуванні) чи орендують земельні ділянки загальною площею понад 200га станом на 1 січня та які відображені в податковій звітності до 20 лютого поточного року.
-
поданій таблиці даних платника податку зазначаються відомості про постачання (виготовлення) таких груп товарів за кодами згідно з УКТЗЕД 01,03,04,08,10,12.
2. якщо податкове навантаження (показник D) за попередні 12 місяців більше 2%.
3. ПДВ – зобов’язання за звітний місяць (показник - Р) зросли менш як на 40% порівняно з максимальною місячною сумою ПДВ (Рм) за останні 12 міс. Р менше Рм*1,4. Значення показників D та P відображаються в електронному кабінеті платнику податку.
4. позитивна податкова історія платника податку (сплата податків і зборів, наявність ОЗ та трудових ресурсів). Основні показники податкової історії доступні для ПП в електронному кабінеті.
У разі коли до контролюючого органу надійшла податкова інформація, що свідчить про надання платником податку недостовірної інформації, в таблиці даних платника податку, яка була врахована, зокрема в автоматичному режимі, комісії мають право прийняти рішення про неврахування таблиці даних платника податку, яке надсилається платнику податку в порядку.Проте платник податку має право подати повторно таблицю даних.
Актуальну інформацію щодо податкового законодавства, зокрема щодо проблемних питань в частині зупинення реєстрації ПН і РК в Єдиному реєстрі податкових накладних можна отримати на офіційному сайті ДПС України, субсайті ГУ ДПС у Хмельницькій області та на нашій сторінці у соціальній мережі Фейсбук. А також, за телефоном інформаційно-довідкового департаменту 0-800-501-007, електронна пошта інформаційно-довідкового департаменту idd@tax.gov.ua.