В травні місяці поточного року в одному із сіл Новоушицької об’єднаної територіальної громади зареєстровано випадок ботулізму. Хвора вживала м’ясну консерву домашнього приготування.
Доречі ,домашню консерву за словами потерпілої , виготовили ще у минулому році і жодних нарікань на її якість досі не було. Ця банка була останньою із партії.
Симптоми нездужання у хворої з’явилися на другий день після вживання даного продукту харчування. За екстреною медичною допомогою вона звернулися лише на сьомий день недуги. Хвора нарікала на появу сухості у роті,важкість ковтання,запаморочення та блювоту, пізніше пронос, погіршення зору .
Так як, хвора з запізненням звернулась за медичною допомогою, і після тривалого відповідного огляду,досліджень та консультацій лікарів КНП «Новоушицької БЛ», КНП Хмельницької обласної лікарні, її було госпіталізовано з діагнозом «ботулізм» в відділення анестезіології та інтенсивної терапії Хмельницької інфекційної лікарні в важкому стані. Того ж дня хворій була введена протиботулінічна сироватка.
Що ж таке «ботулізм» ?
Ботулізм --- це харчове отруєння,що може призвести до тяжких наслідків. Причиною даного захворювання найчастіше стають продукти домашнього консервування м’яса,риби, рідше – овочів. Також ботулізм може виникнути внаслідок споживання в’яленої чи копченої риби та будь-яких виробів із м’яса(ковбаси,шинки,тощо). Найчастіше причиною ботулізму стають в’ялені або копчені продукти домашнього приготування,проте реєструються і випадки хвороби після вживання продуктів вироблених у промислових умовах.
Перші симптоми захворювання найчастіше виникають через 12-24 години після споживання зараженої їжі. Водночас, симптоми так само можуть виникнути раніше( уже через 2 год.) або значно пізніше(4 доби і більше). В більшості випадків симптоми ботулізму проявляються з порушенням близького зору: ви не можете читати текст,але добре бачите предмети; сильно виражена сухість в роті,важкість говорити,підвищена стомлюваність,запаморочення.
Як же вберегтися від «ботулізму»?
Насамперед уникайте споживання:
- в’яленої ,копченої,солоної та консервованої риби;
- м’ясних та грибних консервів;
- консервів домашнього виробництва;
- не вживайте продукти, якщо сумніваєтесь у їх якості або не впевненні,що їх зберігали та/або транспортували належним чином.
При перших проявах симптомів недуги негайно викликайте «швидку»!
Фельдшер санітарний Новоушицького відділення ДУ «Хмельницький обласний центр
контролю та профілактики хвороб МОЗ України» Л.Ріпак