Основні вимоги до ГЕНЕТИЧНО МОДИФІКОВАНИХ ОРГАНІЗМІВ

Генетично Модифікований Організм (ГМО) – це організм, генотип якого було змінено для досягнення певної мети за допомогою методів генної інженерії (наприклад, змінена послідовність ДНК рослини). Генетична модифікація може надавати рослині і харчовому продукту, що виробляється з неї, цілий ряд певних ознак.

Переважна кількість генно-модифікованих організмів, що культивуються, несуть стійкості до збудників хвороб, вірусів та грибів, комах-шкідників або до гербіцидів. Це значно полегшує культивування, а також зменшує витрати на обробку отрутохімікатами. Однак встановити 100 % безпеку харчових продуктів, аргументувати безпечність генетично-модифікованої їжі було б також помилково, тому ГМ продукти проходять докладні аналізи, що базуються на сучасних наукових знаннях.
Серед ГМ - рослин, які широко вирощують в світі соя, кукурудза, ріпак. У деяких країнах дозволено вирощувати трансгенні помідори, картоплю, рис, кабачок.
Шлях кожної країни стосовно вирощування та використання ГМО різний, але всі вони базуються на однакових принципах таких як:
безпека- продукт повинен бути безпечний і не становити загрози здоров'ю людей або тварин, а також повинен бути безпечним для довкілля;
право вибору - навіть якщо ГМО отримує дозвіл на культивування або розповсюдження, споживачі, фермери та бізнес повинні мати право вибору використовувати (споживати) його чи ні;
маркування – найважливіший захід для забезпечення права вибору.
В нашій країні нормативно-правовими документами, які регулюють біологічну і генетичну безпеку є Закони України «Про державну систему біобезпеки при створенні, випробуванні, транспортуванні та використанні генетично модифікованих організмів», «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» та «Про захист прав споживачів».
Питання ГМ організмів цікавлять як виробників сільськогосподарської продукції, так і її споживачів.
Що стосується виробників, то кожен господарюючий суб’єкт повинен знати, що ЗУ «Про державну систему біобезпеки при створенні, випробуванні, транспортуванні та використанні генетично модифікованих організмів», визначено заборону на обіг ГМО-продуктів у «відкритій системі» (контакт з навколишнім середовищем, наприклад, при вирощуванні у відкритому ґрунті) сортів, які не внесені до Державного реєстру сортів рослин, створених на основі ГМО.
Ми маємо розуміти, щоб вирощувати ГМ-рослини, потрібно використовувати офіційно зареєстровані в Україні ГМ-сорти і офіційно сертифіковане ГМ-насіння. На сьогоднішній день ні таких сортів, ні насіння на українському ринку немає. До реєстрації вивільнення в навколишнє середовище ГМО можливе тільки з метою випробовувань і на основі спеціального дозволу.
В свою чергу, споживач повинен знати, що відповідно до статей 37, 39 ЗУ «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів», обіг харчових продуктів, які містять генетично модифіковані організми або отримані з їх використанням, до проведення їх державної реєстрації - забороняється. У разі наявності у харчовому продукті ГМО, якщо їх частка перевищує 0,9 відсотка в будь-якому інгредієнті харчового продукту, що містить, складається або вироблений з генетично модифікованих організмів, маркування харчового продукту повинно включати позначку "з ГМО".
Крім того, відповідно до статті 15 ЗУ «Про захист прав споживачів», споживач має право на одержання необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію, що забезпечує можливість її свідомого і компетентного вибору. Інформація повинна бути надана споживачеві до придбання ним товару чи замовлення роботи (послуги). Одним із критерій надання інформації про продукцію є позначка про наявність у складі продукції генетично модифікованих організмів.
Відповідно до наданих повноважень, контроль дотримання вимог законодавства від провадження господарської діяльності під час створення, дослідження та практичного використання генетично модифікованих організмів у відкритих системах на території області здійснює Головне управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області.
Державний нагляд (контроль) здійснюється шляхом проведення планових та позапланових (в т. ч. за зверненням фізичної особи (фізичних осіб)) заходів державного нагляду (контролю). Під час них проводиться перевірка дотримання законодавства як шляхом вивчення документації, так і шляхом відбору проб для визначення наявності генетично модифікованих організмів.
У випадку коли використання, розповсюдження незареєстрованих ГМО у відкритих системах спричинило або може спричинити шкоду правам, законним інтересам, життю чи здоров’ю людини, навколишньому середовищу чи безпеці держави, необхідно звернутись із відповідною заявою до Держпродспоживслужби в Хмельницькій області.
Також при купівлі насіння рекомендуємо перевірити наявність та чинність Сертифікатів, що засвідчують сортові та посівні якості насіння, звірити, щоб інформація зазначена в супровідних документах, відповідала нанесеній на етикетки пакувань. Вищевказані документи, відповідно до ЗУ «Про насіння і садивний матеріал», видаються лише на сорти рослин, які не є генетично модифікованими.
Порушення вимог ЗУ «Про державну систему біобезпеки при створенні, випробуванні, транспортуванні та використанні генетично модифікованих організмів» (ст. 18) і прийнятих на його основі нормативно-правових актів тягне за собою цивільну, адміністративну, дисциплінарну або кримінальну відповідальність.
Відповідальність несуть особи, які винні у:
- приховуванні або викривленні інформації, що могло спричинити або спричинило загрозу життю та здоров´ю людини чи довкіллю;
- використанні незареєстрованих ГМО або продукції, отриманої з їх використанням (за винятком науково-дослідних цілей);
- недотриманні або порушенні вимог стандартів, регламентів, санітарних норм і правил використання, транспортування, зберігання, реалізації ГМО;
- порушення правил утилізації та знищення ГМО.
За консультаціями та додатковою інформацією Ви можете звернутись до Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області за телефонами (0382) 721293 (смт. Нова Ушиця) та (0382) 650734, 671525 (м. Хмельницький).
Даний матеріал носить лише роз’яснювальний, інформаційний характер та не містить нових правових норм.

Оксана Мутрук,
головний спеціаліст відділу контролю в сфері насінництва та розсадництва
управління фітосанітарної безпеки Головного управління
Держпродспоживслужби в Хмельницькій області

Поділитися:

Трагічна звістка знову прийшла у нашу громаду - зупинилося серце молодшого сержанта Олексія ПРИВЕДИ
25.11.2024 09:17
Гірка новина вкотре сколихнула нашу громаду… 22 листопада в м. Ярмолинці під час проходження військової служби зупинилося серце молодшого сержанта Олексія ПРИВЕДИ, жителя с. Зелені Курилівці. …
Четверта субота листопада - День пам’яті жертв голодоморів
25.11.2024 08:17
Не згасає свіча пам’яті жертвам голодоморів… Четверта субота листопада - День пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 років, масових штучних голодів 1921-1923-го і 1946-1947 років. У суботуву Новій…
Анатолій ОЛІЙНИК вручив батькам захисника подячний лист
22.11.2024 11:30
Вчора перед початком засідання виконавчого комітету селищний голова Анатолій ОЛІЙНИК вручив батькам військовослужбовця Повітряних Сил ЗСУ капітана Миколи ШИМАНСЬКОГО подячний лист від начальника Кам…