Поділ майна, якщо шлюб не був зареєстрований

16.03.2023
15:30

Відповідно до статті 74 Сімейного кодексу України, якщо жінка та чоловік проживають однією сім'єю, але не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, майно, набуте ними за час спільного проживання, належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено письмовим договором між ними.

Таким чином, дана стаття Сімейного кодексу визнає:

  • по-перше, спільне проживання чоловіка та жінки однією сім’єю, підставою для виникнення у такої пари права спільної сумісної власності на майно, придбане за час спільного проживання.
  • по-друге, допускає укладення договору між чоловіком і жінкою, що проживають сім'єю без реєстрації шлюбу щодо майна. У такому договорі сторони, до прикладу, можуть зазначити, що набуте кожним із них майно є їхньою особистою приватною власністю, та не підлягає поділу як спільна сумісна власність.

Факт спільного проживання сім'єю підлягає доведенню і визнанню в суді.

Щоб встановити даний факт необхідно насамперед підтвердити такі обставини:

  • відсутність інших зареєстрованих шлюбів;
  • спільне проживання на постійній основі;
  • ведення спільного господарства, яке у свою чергу передбачає:
  • наявність спільних витрат;
  • спільний бюджет;
  • спільне харчування;
  • купівля майна для спільного користування;
  • участі у витратах на утримання житла, його ремонт;
  • надання взаємної допомоги;
  • наявність усних чи письмових домовленостей про порядок користування житловим приміщенням;
  • інші обставин, які засвідчують реальність сімейних відносин.

Якщо вказане буде доведено, то суд визнає майно, придбане за час існування «цивільного» шлюбу, спільним сумісним, а також зможе здійснити його поділ.

Консультація поширена фахівцем відділу «Новоушицьке бюро правової допомоги» Кам'янець-Подільського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Нагадаємо, що безкоштовні консультації з правових питань, роз'яснення законодавства (для всіх без винятку категорій громадян), а також безоплатні послуги захисту та представництва в суді (для незахищених категорій громадян) можна отримати у центрах з надання безоплатної вторинної правової допомоги або бюро правової допомоги. Дізнатися адресу найближчого до Вас центру чи бюро можна, зателефонувавши за номером 0 800 213 103 (єдиний контакт-центр системи безоплатної правової допомоги в Україні; цілодобово та безкоштовно в межах України).

Поділитися:

До 7 років ув’язнення засуджено мешканця Дунаєвеччини за замах на умисне вбивство
22.04.2025 14:42
За публічного обвинувачення Кам’янець-Подільської окружної прокуратури 33-річного мешканця Дунаєвеччини визнано винним у замаху на умисне вбивство та носінні холодної зброї без передбаченого законом…
Міжнародна організація Mayors for Peace («Мери за мир») оголосила Конкурс дитячої творчості «Мирні міста» 2025
22.04.2025 14:35
До участі у конкурсі запрошуються діти віком 6-15 років (у 2-х категоріях: 1) 6-10 років; 2) 11-15 років). Тематика робіт: «Що для мене означає мир». Вимоги до ілюстрацій: 1) використовувати…
ХРИСТОС ВОСКРЕС! ВОІСТИНУ ВОСКРЕС!
20.04.2025 09:44
ШАНОВНІ НОВОУШИЧАНИ! Щиро вітаю вас із світлим святом Христового Воскресіння! Зичу вам, щоб свято Великодня принесло в кожну сім’ю, в нашу країну спокій та мир, Боже благословення й…