Порядок спадкування неповнолітніми особами

Спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців) та буває двох видів: за законом та за заповітом.
Згідно зі статтею 1241 Цивільного кодексу України малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця успадковують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у спадкуванні за законом (обов'язкова частка).
Розмір обов'язкової частки у спадщині може бути зменшеною судом, враховуючи відносини між цими спадкоємцями та спадкодавцем, а також інші обставини, які мають важливе значення.


Слід зазначити, що дитина успадковує не лише права на майно, а також фінансові зобов'язання спадкодавця, якщо вони не мали особистого характеру. Наприклад, успадковуючи квартиру, придбану в кредит, він також бере на себе зобов'язання щодо погашення кредиту у строки та в порядку, передбаченому законом.
Відповідно до ч.4 статті 1268 Цивільного кодексу України малолітня, неповнолітня дитина вважається такою, що прийняла спадщину, якщо не було подано заяву про відмову від прийняття спадщини.
При оформленні спадщини неповнолітній дитині необхідно:
• мати свідчення, що підтверджує факт смерті спадкодавця;
• письмові документи, що підтверджують місце відкриття спадщини, наприклад, довідку адресного бюро, запис із будинкової книги про реєстрацію чи постійне місце проживання;
• свідоцтво про народження дитини, її паспорт за наявності (з 14 років);
• довідка про присвоєння індивідуального номера платника податків;
• заповіт неповнолітній дитині, а якщо успадковує згідно із законом – документи, що підтверджують чергу наслідування дитини за законом (свідоцтва, рішення суду тощо);
• правовстановлюючі документи на спадкове майно;
• звіт (акт) оцінки майна;
• заяву про видачу спадкоємцю свідоцтва про право на спадщину;
• рішення суду про відновлення строків для прийняття спадщини у разі пропуску 6-місячного строку з поважних причин.
Відповідно до ч.ч. 3, 4 статті 1269 Цивільного кодексу України заява нотаріуса для прийняття спадщини дитиною надається та підписуються батьками (одним із них, якщо інша померла), які діють на користь і від імені малолітньої дитини.
Заява про видачу свідоцтва про право на спадщину, неповнолітньою дитиною (14-18 років) подається та підписується нею самостійно.
У разі, якщо дитина є спадкоємцем після померлих батька та матері, їй видають свідоцтво про право на спадщину у двох випадках:
а) після настання повного обсягу громадянської дієздатності. Тобто після досягнення нею вісімнадцятирічного віку, а також на підставі рішення суду про настання повної дієздатності до досягнення 18 років (наприклад, одружився у 17 років);
б) після призначення опікуна (піклувальника): заява до досягнення дитиною 14 років подає та підписує опікун, з 14 до 18 років – самостійно за згодою піклувальника.
Дітям, які стали спадкоємцями після смерті відразу двох батьків (стали жертвами злочину, через хворобу, авіакатастрофи, ДТП тощо) правову та іншу допомогу надають органи опіки та піклування. Органами опіки та піклування є районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації, виконавчі органи міських, районних у містах, сільських, селищних рад.
У відповідності до чинного законодавства України успадкованим майном малолітніми та неповнолітніми дітьми керують їхні батьки.
Якщо ж дитина залишилася сиротою, то право на керування її майном мають усиновлювачі, опікуни, піклувальники.
Неповнолітній з чотирнадцяти до вісімнадцяти років має право відмовитися від спадщини за згодою батьків (усиновлювачів), опікуна, а також органу опіки та піклування.
Батьки (усиновлювачі), опікун можуть не прийняти спадщину, що належить малолітній дитині тільки у випадках, якщо орган опіки та піклування дасть на це згоду.
Обов'язковою умовою належного оформлення успадкування майна, що підлягає держреєстрації, - видача свідоцтва про право на спадщину. Документ може бути виданий через шість місяців після смерті спадкодавця.

Консультація поширена працівником відділу «Новоушицьке бюро правової допомоги»
Нагадуємо, що відділ «Новоушицьке бюро правової допомоги» Кам’янець-Подільського місцевого центру з надання БВПД продовжує свою роботу у дистанційному режимі. Ви можете отримати правову консультацію зателефонувавши:
- з мобільного телефону: 0965873570
- з стаціонарного: (03847) 2-22-75, 2-19-73
Або ж написати нам на електронну адресу: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Єдиний контакт-центр: 0-800-213-103 (дзвінки безкоштовні)

Поділитися:

Допомога від міста-побратима
17.01.2025 16:16
Нещодавно селищний голова Анатолій ОЛІЙНИК та представники нашої громади вкотре відвідали місто Hersbruck (Німеччина), яке є містом-партнером селища Нова Ушиця. Перший бургомістр міста…
Кам’янець-Подільське районне управління Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області інформує
17.01.2025 13:12
Кам’янець-Подільське районне управління Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області інформує, що постановою Кабінету Міністрів України України від 27…
Кам’янець-Подільська окружна прокуратура інформує
17.01.2025 11:09
Ошукала матір загиблого військового на півмільйона гривень – судитимуть мешканку Хмельниччини Прокурорами Кам’янець-Подільської окружної прокуратури до суду направлено обвинувальний акт…