Розумні регіони

У Хмельницькому 22 травня відбулась конференція, присвячена SMART-спеціалізації. Практики з усієї країни розповіли про унікальність своїх територій і поділились досвідом – що треба робити для того, аби заробляти більше, працювати якісніше та ефективно використовувати те, що маєш.

Також в даному заході прийняв участь представник Новоушицької ОТГ Тарадайко Олег.

Захід організований Центром підтримки бізнесу м. Хмельницький за підтримки Європейського банку реконструкції та розвитку в рамках ініціативи "EU4Business".

Задумана як частина політики єдності ЄС, "SMART-спеціалізація" або "розумна спеціалізація" - це локальний підхід, що характеризується виявленням стратегічно важливих сфер для розвитку та базується як на аналізі сильних сторін та потенційних можливостей економіки, так і на процесі підприємницького відкриття з широким залученням зацікавлених сторін. Цей підхід направлений на розбудову зовнішніх зв'язків регіональних бізнес-спільнот, йому притаманний широкий погляд на інновації, який включає серед іншого залучення передових технологічних підходів та ефективних механізмів моніторингу.

У конференції прийняли участь представники малих та середніх підприємств (МСП), об'єднаних територіальних громад, представники державних органів та усіх сторін, зацікавлених у розвитку територіальних громад та місцевих підприємств.

Впродовж конференції реалізовано такі заходи як:

- обмін досвідом у сфері SMART-спеціалізації: виклики та можливості МСП;

- звітування про важливість SMART-спеціалізації та створення кооперативів як перспективної моделі ефективного ведення бізнесу;

та обговорено такі питання як:

- аудит територій та чому це важливо для МСП;

- створення додаткової вартості для бізнесу в об'єднаних територіальних громадах;

- які саме сприятливі умови мають створити органи місцевого самоврядування для розвитку бізнесу.

Розумне господарювання або смарт-спеціалізація – запорука успіху кожної території. Знайти свою нішу – важко, утім, реально, переконують організатори заходу.

Наприклад у селі Снітків Мурованокуриловецького району Вінницької області за останні 2-3 роки створено 200 робочих місць. Таку кількість отримали жителі невеличкого Сніткова (населення 650 чоловік) і кілька навколишніх сіл.

Ідею створити робочі місця на вирощуванні фруктів і ягід сільському голові підказав його кум, який першим у Сніткові заклав приватний яблуневий сад на 5 га. Коли довелося залучати односельців до посадки дерев, Віктор Ольшевський (сільський голова) і побачив, наскільки це трудомістка справа. Тоді й збагнув, як працевлаштувати земляків.

Як відомо, виростити врожай – це третина успіху, а 70% – вдало його продати. Один із варіантів – везти врожай на базари. Можна кільком сусідам об’єднатися, щоб здати велику партію оптовику, який сам приїде по неї до Сніткова. Та найефективніший – це кластер у складі потужного промислового виробника. Коли дрібні виробники об’єднуються заради постачання великих партій на підприємство.

Сьогодні село має понад 24 млн залучених інвестицій, а вакансій стільки, що виник дефіцит робочих рук. У село стала повертатися молодь і навіть старої пустої хати вже не знайти.До Сніткова почали переїжджати із навколишніх сіл, бо з’явилася перспектива працевлаштування, є автобусне сполучення з районним та обласним центром, працює амбулаторія, дитсадок – усе, що треба людям. А відколи почали будувати водогін, то й хати подорожчати.

Водогін з’явився завдяки участі громади в програмі Академії лідерства офісу Ради Європи в Україні. Це вони навчили Віктора Ольшевського залучати кошти – складати проекти, виставляти їх на конкурс.

У стратегії розвитку громади стояв пункт: забезпечення питною водою та створення систем крапельного зрошення. Весь сільський бюджет на момент ідеї будівництва водогону становив 350 тис. грн, а Ольшевський «замахнувся» на 1,8 мільйона! І дістав ці кошти.

У Сніткові, крім 160 га промислового саду, є 14 га приватних садів, 20 га малиннику, 8 га суничника, 14 га – ділянок із лохиною. Цьогоріч заклали вишневий сад на 13 га.

Посадили екзотичну для Вінниччини лохину. Для неї інвестор завіз спеціальні волинські кислі торфи. Лише система крапельного зрошення цієї ягоди на момент монтажу становила 1 млн 180 тис. грн. Торгівельні мережі забирають цю ягоду відразу з поля.

Та не все людям працювати на великому полі. Стати частиною ягідного царства можна й на своєму городі. Цьогоріч ТОВ «Тріада-МК» провела людям майстер-клас із посадки смородини й забезпечила безплатними саджанцями. Зібраний урожай пообіцяли скуповувати.

Без сумнівів, цей ягідно-фруктовий кластер перетворить Снітків на потужний центр економічної активності. До слова, тут добре вивчили переваги від об’єднання територіальних громад і вже прораховують варіанти та можливості. Сільський голова переконаний, що добровільне об’єднання територіальних громад є незворотнім і необхідним на шляху до того, щоб кожну територію перетворити на спроможну, на таку, яка здатна буде вирішувати питання місцевого значення, яка здатна буде забезпечити своїх мешканців роботою, в якій люди житимуть у гідних умовах.

Посилання на відео https://www.youtube.com/watch?v=L4HdiT_7lxQ

От і думається: якщо у Сніткові змогли дати собі ради, то невже у тисячах українських сіл живуть інші люди? Сподіваємося, що приклад Сніткова стане добрим взірцем для наслідування.

А от Красилівщина, до прикладу, має спеціалізуватися на молоці. Принаймні в цьому переконує пані Галина Болюх. Півтори роки жінка керує місцевим сільськогосподарським кооперативом.

6 гривень за літр – ціна кооперативу. В районі вона – значно нижча 4 гривні. Пані Галина каже, переплюнути всіх допомогла самоорганізація і спеціалізація. Адже, молоко тут не просто збирають і продають, а і переробляють – варять м’які сири. Це поки. У планах – нарощення потужностей виробництва, а, отже, підвищення ціни на молоко для селян. Знайти своє та заробляти більше організатори конференції, кажуть, може кожен регіон. Хмельницькому радять звернути увагу легку промисловість.

Невеличкі швейні цехи, котрі маємо в обласному центрі – добре, утім – зовсім неефективно. Для того, щоб розвиватися й виходити на світовий рівень потрібні потужності. А, отже, підприємцям радять об’єднуватись. А ще заручатись підтримкою. Один одного, наявних у місті вишів та чиновників. Це – основні складові успішної смарт-спеціалізації. Останню, до речі, слід повністю переформатувати, переконують практики.

Якщо всі елементи «зіграють» регіони таки будуть – розумні, успішні, ефективні, а головне – багаті. Головне – бажання і витримка.

Посилання на відео https://youtu.be/bIRR9Jw_wlk

Матеріали підготовлено відділом економіки, інвестицій та інформаційного забезпечення

Поділитися:

Анатолій ОЛІЙНИК вручив батькам захисника подячний лист
22.11.2024 11:30
Вчора перед початком засідання виконавчого комітету селищний голова Анатолій ОЛІЙНИК вручив батькам військовослужбовця Повітряних Сил ЗСУ капітана Миколи ШИМАНСЬКОГО подячний лист від начальника Кам…
23 листопада, у четверту суботу, вшановуємо пам’ять жертв голодоморів
22.11.2024 11:25
У Новій Ушиці, 23 листопада, о 16:00 біля пам’ятника жертвам Голодомору (біля стадіону) відбудеться вшанування загиблих та покладання квітів, запалювання лампадок. Запрошуємо новоушичан долучитися до…
Відбулося засідання виконавчого комітету селищної ради
21.11.2024 16:14
Сьогодні відбулося засідання виконавчого комітету селищної ради. Члени виконкому розглянули та ухвалили рішення з 29-ти питань. Члени виконавчого комітету схвалили проєкт рішення селищної ради “Про…