Втратили сертифікат на право на земельну частку (пай)?

Досить часто на практиці трапляються випадки, коли особа за життя встигла отримати лише сертифікат на право на земельну частку (пай), який у подальшому нею було втрачено. Надалі у спадкоємців виникає ряд проблем з оформленням спадщини, зокрема через відсутність правовстановлюючих документів.

Тому першим кроком, у разі втрати оригіналу сертифікату має стати опубліковане в пресі інформаційне повідомлення про його втрату. Усі дані про сертифікат на право на відповідну земельну частку (пай) можна отримати звернувшись до відповідного управління Держгеокадастру своєї місцевості з письмовим запитом про надання вичерпної інформації по своєму сертифікату (спадкодавця), який видавався громадянину.

Власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності (1 статті 392 ЦК України).

Відповідно до ст. 2 ЗУ «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є: рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).

Тому наступним вашим кроком має бути звернення з відповідним позовом до суду першої інстанції за місцем знаходження відповідача.

Слід наголосити, що дана процедура може бути застосована і до випадків, коли особа за життя не встигла взагалі отримати сертифікат на право на земельну частку (пай).

У своїй постанові від 17.03.2020 року по справі № 396/1683/18-ц Верховний суд у складі колегії суддів Касаційного цивільного суду зазначив, що член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай).

Також потрібно пам’ятати, що власникам сертифікатів на право земельного паю та їх спадкоємцям потрібно встигнути оформити право власності на земельну ділянку до 2025 року, оскільки після 1 січня 2025 року незатребувані ділянки будуть визнані безхазяйними і передані у комунальну власність територіальної громади, на території якої вони розташовані.

Консультація поширена працівником сектору «Новоушицьке бюро правової допомоги»

Нагадуємо, що відділ «Новоушицьке бюро правової допомоги» Кам’янець-Подільського місцевого центру з надання БВПД продовжує свою роботу у звичайному режимі. Ви можете отримати правову консультацію зателефонувавши зі стаціонарного: (03847) 2-22-75, 2-19-73

Або ж написати нам на електронну адресу: novoushytske@legalaid.km.ua

Єдиний контакт-центр: 0-800-213-103 (дзвінки безкоштовні)

Поділитися:

Анатолій ОЛІЙНИК вручив батькам захисника подячний лист
22.11.2024 11:30
Вчора перед початком засідання виконавчого комітету селищний голова Анатолій ОЛІЙНИК вручив батькам військовослужбовця Повітряних Сил ЗСУ капітана Миколи ШИМАНСЬКОГО подячний лист від начальника Кам…
23 листопада, у четверту суботу, вшановуємо пам’ять жертв голодоморів
22.11.2024 11:25
У Новій Ушиці, 23 листопада, о 16:00 біля пам’ятника жертвам Голодомору (біля стадіону) відбудеться вшанування загиблих та покладання квітів, запалювання лампадок. Запрошуємо новоушичан долучитися до…
Відбулося засідання виконавчого комітету селищної ради
21.11.2024 16:14
Сьогодні відбулося засідання виконавчого комітету селищної ради. Члени виконкому розглянули та ухвалили рішення з 29-ти питань. Члени виконавчого комітету схвалили проєкт рішення селищної ради “Про…