«Так,ми можемо подолати туберкульоз»
За статистикою ВООЗ щороку в світі хворіють на туберкульоз близько дев'яти мільйонів людей. З них всього шість мільйонів хворих проходить лікування. Щорічно помирає приблизно 1,7 млн. хворих на туберкульоз.
В Україні за 2023р виявлено 19891 нових випадків захворювання та рецидивів.
У Новоушицькій громаді на обліку знаходиться 13 хворих на туберкульоз.Хворі виявлні при звернені до сімейного лікаря,а також при обстежені методом флюорографії.
Сучасний туберкульоз має цілий ряд особливостей: мікобактерія туберкульозу,яка викликає хворобу, нарощує свою патогенність і вірулентність; зростає стійкість мікобактерій туберкульозу до антибактеріальних препаратів та виникають хіміорезистентні форми збудника. Під впливом інтенсивної хіміотерапії мікобактерії, щоб вижити, перетворюються в атипові форми, які надзвичайно важко виявити. Дуже високий показник інфікованості дітей і підлітків. Тому безконтрольне вживання антибіотиків,без призначення лікаря,приводить до стійких форм туберкульозу до лікування антибіотиками.
Ранніми проявами туберкульозу легенів та інших органів і систем є безпричинне змарніння, загальна слабість, що з’являється переважно надвечір, зниження працездатності, поступова втрата апетиту, безсоння, нервова вразливість, часто невисока гарячка в надвечірні години, пітливість вночі. При туберкульозі легенів з’являється сухий, іноді тривалий (більше 3 тижнів) кашель. Початок туберкульозу легень у дітей супроводжується такими проявами як в’ялість, байдужість, втрата апетиту, сонливість, блідість, покашлювання.
При прояві одного або декількох з перерахованих симптомів необхідно негайно звернутися до сімейного лікаря для подальшого обстеження і з’ясування їх причини.
Деякі вважають, що лікувати туберкульоз потрібно виключно у стаціонарі. В той час, як у більшості країн світу в стаціонарі пацієнта лікують до 2 тижнів, а далі переводять на амбулаторне лікування.
Насправді після початку ефективного режиму лікування бактеріологічне навантаження швидко знижується, і за кілька днів пацієнт перестає бути контагіозним. Після початку лікування пацієнти не становлять загрози зараження для інших людей.
Лікарі первинної медичної допомоги виявляють пацієнтів з підозрою на туберкульоз та направляють їх на обстеження у медичні заклати вищого рівня. Медичну допомогу пацієнту нададуть у тому закладі, у якому пацієнту буде комфортно. Амбулаторне лікування також передбачає можливість обрати формат отримання ліків у зручний для людини спосіб. Призначення схеми лікування відбувається лікарем-фтизіатром. На первинній ланці відбувається організація та контроль отримання лікування.Всі ліки на весь період лікуваня для таких пацієнтів безкоштовні.
Бережіть себе та своїх рідних!
Заступник головного лікаря з медичного обслуговування населення Шпак Р.М.