Як зберегти врожай

Важливо не тільки зібрати з поля урожай, але й зберегти його. Відповідно до вимог чинного законодавства, сховища, в які буде засипатись на зберігання зерно та насіння мають бути критими та сухими, знезараженими від комірних шкідників.

Під час зберігання, з різних причин якості насіння та зерна можуть погіршуватись. Найпоширенішими причинами є самозігрівання, розвиток комах, кліщів і мікроорганізмів, проростання. Запобігання цим негативним явищам досягається вчасною та правильною підготовкою до процесу зберігання, застосуванням раціональних способів розміщення у сховищах насіння, підтриманням оптимального режиму зберігання й постійними спостереженнями.

Початок процесу зберігання насіння та зерна відбувається прямо в бункері комбайна у вигляді зібраного вороху. Під час перевезення на тік, насіння зберігається в транспортних засобах. І тільки лише після проведення та завершення повного циклу післязбиральної обробки тобто очищення, сушіння, сортування тощо насіння засипають у склади або комори для довготривалого зберігання.

Так до закладання на тривале зберігання допускається тільки зерно та насіння очищене від домішок, які є джерелом самозігрівання (рослинні рештки, насіння бур’янів, живі комахи та ін.), без наявності хвороб і шкідників, доведене за вологістю та іншими показниками до вимог державних стандартів.

Перевірити показники якості насіння та зерна можна в лабораторіях, зокрема в Хмельницькій обласній фітосанітарній лабораторії, яка проводить визначення посівних якостей насіння таких як: аналізування чистоти та відходу насіння, домішки насіння інших рослин, схожості та енергії проростання, життєздатності, вологості , маси 1000 насінин, зараженості хворобами та заселеності шкідниками. Адреса лабораторії: м. Хмельницький, вул. Купріна 48 (тел. 0972978585).

Керівникам та спеціалістам господарств відповідно до запланованих об'ємів збирання та наявної матеріально-технічної бази необхідно скласти плани по очистці, сушці та розміщенню насіння, при яких забезпечується надійна ізоляція культур, сортів та генерацій з метою недопущення видового та сортового змішування насіння, сформувати систему внутрішньо-господарського контролю за виробництвом та обігом насіння і забезпечити її дотримання.

Лише при дотриманні технологій, державних стандартів та вимог законодавства на всіх етапах вирощування, доробки та зберігання дасть змогу отримати достатню кількість якісного зерна та насіння і забезпечити гарні врожаї.

За консультаціями та додатковою інформацією Ви можете звернутись до спеціалістів Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області за адресою: смт. Нова Ушиця провулок Український 4 тел. 0985408989

Оксана МУТРУК,

головний спеціаліст відділу контролю в сфері насінництва, розсадництва та якості зерна управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області

Поділитися:

Стартувала друга хвиля програми з навчання та працевлаштування ветеранів, ветеранок та членів їхніх родин «Разом»
31.10.2024 08:41
Розпочався прийом заявок на участь у другій хвилі програми з навчання та працевлаштування «Разом» – проєкті для ветеранів, ветеранок та членів їхніх родин, який реалізує Національна енергетична…
На водних об’єктах Хмельницької області заборонений вилов риби на зимувальних ямах!
30.10.2024 11:10
З метою збереження водних біоресурсів під час зимівлі з 1 листопада і до початку нерестового періоду на водних об’єктах Хмельницької області заборонений вилов риби на зимувальних ямах. З наказом…
Стартував безкоштовний проєкт "Бізнес-школа для захисників"
30.10.2024 10:51
Приватбанк у партнерстві з Європейською Бізнес Асоціацією, OLX Україна та компанією Mastercard започаткували “Бізнес-школу для захисників” на Privatbank Business Platform. Цей освітній проєкт…